25 września amerykański Departament Stanu poinformował o podpisaniu umowy z polskim rządem w sprawie udzielenia pożyczki w kwocie 2 mld USD, które mają być wydatkowane na programy modernizacji technicznej Wojska Polskiego.
Zgodnie z komunikatem Departamentu Stanu fundusze będą dostępne w ramach procedury FMF (Foreign Military Financing) – oznacza to, że mogą być wydane na broń bądź usługi, które przynajmniej w 51% wartości będą wytwarzane przez przedsiębiorstwa na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak podkreśla strona amerykańska, rząd w Waszyngtonie zapewni 60 mln USD, które mają stanowić prowizję uruchomiającą powyższą pożyczkę.
Według Departamentu Stanu, pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Wpływy z pożyczki w dalszym ciągu wspierają wysiłki Polski na rzecz modernizacji wojskowej w szerokim zakresie zdolności, znacząco przyczyniając się do wzmocnienia obrony i odstraszania wschodniej flanki NATO.
Stany Zjednoczone to jeden z głównych dostawców sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego. Tylko w ostatnich latach zamówienia obejmowały zestawy przeciwlotnicze Patriot PAC-3+, przeciwpancerne FGM-148 Javelin, wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe Lockheed Martin M142 HIMARS czy czołgi podstawowe M1A2 SEPv3 Abrams. Wkrótce do powyższej listy mogą dołączyć śmigłowce bojowe Boeing AH-64E Apache czy inne typy uzbrojenia. Nieoficjalnie można wskazać, że Polska oczekuje na zatwierdzenie wniosków eksportowych obejmujących m.in. bojowych bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9B SkyGuardian, samolotów wczesnego ostrzegania Northrop Grumman E-2D Hawkeye czy też dużego pakietu uzbrojenia dla odrzutowych maszyn bojowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe: