Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

2023 rok w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia S.A.

Fot. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

Umowy podpisane w 2023 roku ugruntowały pozycję Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. jako ważnego partnera uczestniczącego w procesie modernizacji Wojska Polskiego.

Program Wisła to jeden z kluczowych obszarów działalności Spółki. Na początku roku zakończył się kolejny etap umowy w ramach którego WZU S.A. przekazało polskiej armii gotowe do pracy samochody do transportu rakiet Patriot. W kolejnych miesiącach wypracowywano szczegóły dotyczące projektów, które będą realizowane w II fazie programu. Offsetowe umowy wykonawcze i licencyjne podpisane z firmą Raytheon Technologies potwierdzają uczestnictwo Spółki w tym ważnym dla obronności kraju programie w kolejnych latach.

Na terenie Spółki odbyły się  szkolenia z zakresu obsługi wyrzutni iLauncher, którą WZU S.A. w ramach Programu Mała Narew zintegrowało z podwoziem Jelcza. Po szkoleniu teoretycznym przedstawiciele polskiego wojska uczestniczyli w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez MBDA, a przedstawiciele WZU S.A. wzięli udział w pierwszym rakietowym strzelaniu bojowo-doświadczalnym systemu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Dzięki umowie podpisanej z MBDA UK przez PGZ S.A. Spółka będzie pracować nad kolejnym etapem budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski. W ramach umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum Pilica + WZU S.A. w latach 2025-2029 dostarczać będą zintegrowane podwozia Jelcz z wyrzutniami iLauncher wraz z pakietami logistycznymi, asystą techniczną oraz szkoleniami.

Spółka wzięła udział w XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zaprezentowano rozwiązania dotyczące systemów obrony przeciwlotniczej. Jednym z nich był sterownik podgrzewacza (HCU), który stanowi integralną część wyrzutni Patriot obsługującą pociski PAC-2, PAC-3 oraz PAC-3 MSE. Zapewnia on kontrolę oraz dystrybucję prądu elektrycznego do elementów grzejnych w kontenerach startowych umożliwiając sterowanie temperaturą. Pokazano także wskaźnik poszukiwania celu w kącie położenia OS81-10M-P1 czyli moduł pokazujący możliwości modernizacyjne WZU S.A. W pełni cyfrowy i oferujący nowe, dodatkowe funkcje blok stosowany jest w wozach bojowych i zastąpił dotychczasowe rozwiązania analogowe. Prezentowano również wysoko wyspecjalizowane wiązki kablowe wyrzutni Patriot. Te niezawodne, odporne na zakłócenia oraz czynniki zewnętrzne wiązki produkowane są przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w ramach Offsetu I fazy Programu Wisła.
Targi MSPO23 zakończone zostały mocnym akcentem. Konsorcjum PGZ Narew, którego Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. są częścią, otrzymało Wyróżnienie Specjalne Ministra Obrony Narodowej za Małą Narew. WZU S.A. jest odpowiedzialne za integrację, montaż i demontaż wyrzutni rakiet EMADS z podwoziem.

Współpraca międzynarodowa to istotny element działalności WZU S. A. Spółka po raz kolejny uczestniczyła w Szczycie Dostawców Lockheed Martin Programu PAC-3 i otrzymała Certyfikat uznania doceniający jej sumienność oraz zaangażowanie w program offsetu PAC-3. Dzięki udziałowi WZU S.A. w kluczowych programach modernizacyjnych realizowanych przy współpracy z partnerami amerykańskimi jak Wisła czy HIMARS przedstawiciele Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. wzięli także udział w organizowanej przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych misji handlowej firm amerykańskich sektora lotniczego i obronnego.
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. zakończyły również projekty realizowane na rzecz sił zbrojnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, które od wielu lat wspierają w ramach programów realizowanych dla poligonów walki radioelektronicznej.

Z inicjatywy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. utworzono w Grudziądzu pierwszą Publiczną Uczelnię Zawodową, która kształcić będzie przyszłe kadry dla przemysłu obronnego i cywilnego. Pomiędzy szkołą a Spółką podpisano porozumienie o współpracy dzięki któremu przyszli studenci będą mogli liczyć na staże, praktyki, wsparcie finansowe oraz realizację projektów naukowo-badawczych.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. jak co roku aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnej. Spółka wspiera młodzież z Miejskiego Klubu Sportowego Start oraz Olimpii Grudziądz, jest aktywna podczas zawodów żużlowych. W ciągu roku WZU S.A. wsparło kilkanaście stowarzyszeń i inicjatyw działających na rzecz dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele Spółki uczestniczą także w wydarzeniach takich jak obchody świąt narodowych czy pikniki charytatywne organizowane na terenie miasta.

Źródło: Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc