Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program "Wisła" - zestawy STZ dostarczone

Opracowanie i wykonanie pojazdów do transportu rakiet jest jednym z przykładów udziału polskiego przemysłu obronnego w programie "Wisła". Fot. WZU S.A.

Jak poinformowały w komunikacie w mediach społecznościowych 3 marca Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. zakończono kolejny etap umowy w ramach Programu "Wisła". Pięć gotowych do pracy samochodów STZ do transportu rakiet systemu Patriot trafiło do 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bielicach-Sochaczewie.

Zasadniczym przeznaczeniem, opracowanych przez WZU S.A. wspólnie z JELCZ Sp. z o.o. oraz Oddziałem Autosan HSW S.A., zestawów STZ, czyli Samochodów Transportowo-Załadowczych, jest transport pojemników transportowo-startowych (wszystkich rodzajów) zawierających pociski kierowane systemu Patriot. W skład zestawu STZ wchodzi pojazd bazujący na podwoziu Jelcz P882.57 TS LRPT wraz z opracowaną specjalnie do tego celu i wykonaną przez Autosan S.A. przyczepą typu 496. Każdy zestaw został wyposażony w system drgań i przechyłów opracowany przez specjalistów z WZU S.A. Zadaniem tego autorskiego rozwiązania jest ostrzeganie kierowcy o zaistnieniu czynników mogących zagrażać bezpieczeństwu przewożonego ładunku.

Każdy zestaw może przewozić 8 pojemników z pociskami PAC-2 GEM, 24 pojemniki zawierające pociski PAC-3 MSE lub 32 pojemniki z PAC-3 CRI. Dzięki zastosowaniu na pojeździe składanego żurawia dookólnego HIAB H144 ATD-2, zestaw STZ umożliwia autonomiczny załadunek i rozładunek przewożonych pojemników. Powyższe związanie pozwala na przeładunek pojemników zawierających pociski bezpośrednio na wyrzutnię M903, a także rozładowanie z niej pustych pojemników po wystrzeleniu rakiet.

Dostawa, o której poinformowały, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, WZU S.A. stanowi realizację postanowień umowy zawartej przez Zakłady 16 grudnia 2019 roku z Inspektoratem Uzbrojenia (obecnie Agencja Uzbrojenia) w ramach pierwszej fazy programu "Wisła". Umowa opiewała na dostawę do Sił Zbrojnych RP łącznie ośmiu zestawów STZ wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz ustanowieniem potencjału obsługowo-naprawczego, i miała zostać zrealizowana do końca lutego 2023 roku. Szerzej o roli Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. w programach "Wisła" i "Narew" pisaliśmy w numerze 11/2022 miesięcznika Wojsko i Technika.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Program "Wisła" - zestawy STZ dostarczone”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc