Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

200 sztuk JLTV w litewskich siłach zbrojnych

Fot. Ministerstwo Obrony Litwy

30 grudnia Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że strona amerykańska dostarczyła do tego kraju kolejną partię 50 opancerzonych samochodów Oshkosh JLTV. Tym samym zrealizowano umowę na 200 wozów, która została zawarta w 2019 roku.

Międzyrządowa umowa LOA dotycząca zakupu i dostawy 200 JLTV została podpisana w listopadzie 2019 roku. Dostawy zostały zapoczątkowane w lecie 2022 roku – łącznie pojazdy dostarczano, drogą morską, w czterech partiach liczących po 50 sztuk każda. Ze względu na pogarszającą się sytuację geopolityczną w regionie, rząd litewski podjął decyzję o kontynuacji zakupów. Owocem tego było zamówienia, ponownie poprzez procedurę FMS, drugiej transzy JLTV, która liczy 300 egzemplarzy – ich dostawy rozpoczną się w 2024 roku. Część z nich ma zostać wyposażona w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie CROWS, natomiast pozostałe otrzymają klasyczne wieże dla wkm M2 kalibru 12,7 mm.

Obecnie Litwa jest największym klientem eksportowym na samochody rodziny JLTV (dotychczas 500 zamówionych pojazdów). Poza nimi zamówienia na nie złożyły Brazylia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Belgia, Mongolia oraz Izrael. W wielu powyższych przypadkach mowa jednak o zamówieniach na poziomie około 100-150 egzemplarzy.

Dotychczas Oshkosh Defense LLC dostarczył ponad 20000 sztuk JLTV, a zawarte kontrakty produkcyjne obowiązują do końca września 2025 roku. Wkrótce otwarta zostanie także druga linia produkcyjna samochodów powyższej rodziny, która będzie mieścić się w zakładach AM General LLC – zgodnie z planami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, do końca 2028 roku, ma dostarczyć około 21000 wozów i 10000 przyczep.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc