Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

20000 JLTV wyprodukowanych

Fot. Oshkosh Defense LLC

1 czerwca amerykańska firma Oshkosh Defense LLC poinformowała o wyprodukowaniu jubileuszowego, 20000, egzemplarza wielozadaniowego samochodu opancerzonego JLTV. Powyższe wydarzenie oznacza, że w ciągu około 28 miesięcy producent dostarczył 10 tys. wozów.

Pierwsze JLTV zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 2015 roku. Zgodnie z obecnymi planami produkcja w zakładach Oshkosh Defense LLC zakończy się we wrześniu 2024 roku – wszystko za sprawą wyboru konkurencyjnej AM General LLC w przetargu na podmiot, który ma dostarczyć (do 2028 roku) kolejnych 20682 pojazdów i 9883 przyczep. Obecnie proces realizacji umowy znajduje się w zawieszeniu, gdyż przegrany podmiot złożył odwołanie do GAO. Rozstrzygnięcie sporu ma nastąpić w bieżącym miesiącu.

Poza dostawami JLTV do Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych pojazdy zdobywają także kolejne rynki eksportowe. Wśród nich można wymienić Czarnogórę, Litwę, Słowenię, Belgię, Brazylię, Rumunię oraz Macedonię Północną. Dodatkowo w maju br. Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż 192 samochodów do Republiki Słowacji. Zainteresowanie wyraża także Polska (władze amerykańskie zatwierdziły możliwość sprzedaży 26 sztuk w grudniu 2022 roku), jednak dotychczas nie doszło do zawarcia żadnej umowy międzyrządowej dotyczącej zakupu. Poza federalną procedurą FMS Oshkosh Defense LLC ma prawa do sprzedaży komercyjnej, poprzez procedurę DCS – z tej drogi skorzystała dotychczas Belgia.

Tylko dla amerykańskich Sił Zbrojnych planowany jest zakup około 65 tys., które pozwolą na zastąpienie HMMWV w części zadań operacyjnych, które nie gwarantują odpowiedniego poziomu ochrony w konfliktach asymetrycznych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “20000 JLTV wyprodukowanych”

  1. ale te wozy juz sie znajduja na wyposazeniu wojska polskiego. osobiscie widzialem je na terenie jednej z jednostek wojskowych na terenie naszego kraju z rejestracjami polskiej armi 🙂

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc