Pistolety CZ P-10 są współczesnymi przedstawicielami swojej kategorii, które oko użytkownika ucieszą eleganckim a zarazem agresywnym wzornictwem – jednak w przeciwieństwie do wielu konkurentów na tyle oryginalnym, że „pe dziesiątkę” łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania konstrukcyjne, w CZ P-10 znajdziecie wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego bezkurkowego pistoletu służbowego, mogącego oczywiście służyć także do obrony własnej. Zamek ryglowany zmodyfikowanym systemem Browninga w powiększonym oknie wyrzutowym łusek, prostoliniowy bijnik z wyłącznym częściowym samonapinaniem, brak bezpiecznika nastawnego przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa użycia, wytrzymały polimerowy szkielet z wymiennymi grzbietami rękojeści, magazynek o dużej pojemności… A to wcale nie koniec. Nie przez przypadek trzy zespoły konstrukcyjne nowego pistoletu CZ doczekały się ochrony patentowej.
Dwa patenty dotyczą mechanizmu spustowego i bijnikowego mechanizmu uderzeniowego, co pozwala wyprowadzić z błędu tych, którzy są przekonani, że na tym polu nie można zaskoczyć rynku czymś zupełnie nowym. Mechanizm spustowy w oryginalny sposób wykorzystuje rozwiązania typowe dla klasycznych pistoletów CZ, a zatem język spustowy w postaci jednoramiennej dźwigni i wypływające z tego „jednokierunkowe”, idealnie rozłożone przeniesienie siły nacisku. Rezultatem jest stosunkowo krótka droga i bardzo płynna praca języka spustowego z liniowo narastającym oporem i punktowym maksimum tuż przed odpaleniem.
Maksymalna siła oporu języka spustowego jest fabrycznie ustawiona na wartość 25 N. W pistoletach służbowych i przeznaczonych do samoobrony to komfortowa i obecnie w pełni bezpieczna wartość, o której konkurencja może jedynie pomarzyć. Doskonały jest także czteromilimetrowy, świetnie wyczuwalny reset spustu, który zapewnia bardzo szybkie oddanie kolejnego strzału.
Oczywistością jest zastosowanie automatycznego bezpiecznika bijnika, gwarantującego pełne bezpieczeństwo w przypadku upadku broni. To oryginalne rozwiązanie, które ze względu na swą prostotę i skuteczność zasłużenie doczekało się ochrony patentowej. Mamy też, dziś obligatoryjny, bezpiecznik spustowy. Dzięki niemu, a także konstrukcji mechanizmów: spustowego i uderzeniowego, CZ P-10 jest w maksymalnym stopniu bezpieczną bronią, w której do stopniowej dezaktywacji zabezpieczeń dochodzi samoczynnie przy prawidłowej obsłudze.
Typowe dla rodziny CZ P-10 są zewnętrzne prowadnice zamka. Dzięki temu szerokość szkieletu jest niewielka, a na wyraźnie wystających bocznych ścianach zamka są dwie pary powierzchni ułatwiających napinanie zamka. Górne krawędzie zamka, na 2/3 długości ku przodowi, zostały ścięte dla ułatwienia przenoszenia i wkładania/wyjmowania z kabury, co jest, począwszy od modelu
CZ P-07 Duty, swoistym „znakiem firmowym” pistoletów CZ z polimerowym szkieletem.
Szkielet CZ P-10, wykonany ze starannie wyselekcjonowanego tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, to wynik praktycznego zastosowania najnowszych badań w sferze ergonomii, a także trendów wzornictwa przemysłowego. Česká zbrojovka nawiązała współpracę z wyspecjalizowanym laboratorium naukowym, w wyniku czego zastosowano unikatową metodykę DiFEND (Digital Firearm Ergonomic Design), która przy użyciu dokładnego biomechanicznego modelu człowieka umożliwia zaproponowanie najlepszej ergonomii, uwzględniającej potrzeby docelowej grupy użytkowników. W przypadku „pe dziesiątki” takie podejście połączono z analizą optymalnego wykończenia zewnętrznego, cechy kluczowej w przypadku długotrwałego strzelania lub strzelania ze spoconymi dłońmi.
W rękojeści pistoletu CZ P-10 na pierwszy rzut oka nie zastosowano żadnych awangardowych rozwiązań, ale to, że jej konstrukcja została doskonale przemyślana, strzelec poczuje od razu po wzięciu broni do ręki. Pistolet zawsze jest w najlepszej pozycji, nie ślizga się nawet w spoconych dłoniach, celowanie jest intuicyjne, ruch wylotu lufy po strzale jest minimalny, a wszystkie trafienia ustawiają się w jednej osi.
Rozmiar rękojeści można częściowo dopasować do wielkości dłoni za pomocą łatwo wymiennych grzbietów wielkości S, M i L, a komfort uchwytu można dodatkowo poprawić przy użyciu przedłużonej stopki magazynka.
Charakterystyczny kształt pistoletowi CZ P-10 nadaje także duży kabłąk spustu z karbowaną przednią krawędzią, nad którego miejscem styku ze szkieletem, na bokach tego ostatniego, są chropowate płaszczyzny do bezpiecznego „odłożenia” palca wskazującego strzelającej dłoni i poprawienia chwytu palca drugiej. Jest to od dawna doceniane przez użytkowników. Pod przednią częścią szkieletu nie mogło zabraknąć standardowej szyny montażowej, która w kompaktowym wykonaniu ma jeden rowek.
Pistolety rodziny CZ P-10 są jednymi z nielicznych na rynku, które oferują w pełni oburęczną obsługę zatrzasku zamka i zwalniacza magazynka. Wraz z wprowadzeniem dwustronnego zwalniacza magazynka, w ofercie znalazły się także uniwersalne magazynki z dodanym otworem na przedniej ścianie pudełka do pistoletów CZ z polimerowym szkieletem, które oprócz bezkurkowej „pe dziesiątki”, mogą być także wykorzystane do kurkowych modeli CZ P-07 i CZ P-09. W ramach wprowadzonych zmian, w nowych magazynkach zastosowano także jaskrawoczerwony podajnik, który jest wyraźnie widoczny przez okno wyrzutowe łusek po odciągnięciu zamka w tylne położenie, a dzięki temu jest także łatwiejszy do odnalezienia po wyrzuceniu na ziemię.
Ogromną zaletą pistoletów rodziny CZ P-10 jest ponadstandardowa żywotność, która w przypadku lufy wynosi minimum 50 000 strzałów, a mniejszych detali 30 000 strzałów. Przyczyniają się do tego także bardzo odporne powłoki zewnętrzne. Kolejnym krokiem naprzód jest zastosowanie stali nierdzewnej do wykonania wielu wewnętrznych elementów metalowych. To zaś gwarantuje całkowitą odporność broni na korozję.
Użytkownicy docenią z pewnością także wygodne przyrządy celownicze. W standardowym wykonaniu CZ P-10 ma szczerbinkę z dodaną krawędzią do jednoręcznego napinania zamka np. o pasek, którą wykonano ze stopu aluminium o wysokiej wytrzymałości i eloksalowano na czarno. Widoczność muszki i szczerbinki poprawiają trzy luminescencyjne punkty.
CZ P-10 powstał jako rodzina modelowa, obejmująca pistolety od typu full size po subcompact. Jako pierwsza na rynku pojawiła się wersja CZ P-10 C, którą można zaklasyfikować jako compact. Jest to jednak pełnowartościowa broń służbowa lub do samoobrony kalibru 9 mm Luger (9×19 mm) lub .40 S&W z imponującą siłą ognia. W przypadku „dziewiątki” do dyspozycji jest 15+1 naboi (17+1 z przedłużaczem magazynka), zaś w „czterdziestce” 12+1 (15+1).
W pierwszej fazie sprzedaży CZ P-10 C skierowano głównie na nienasycony rynek Stanów Zjednoczonych. Klienci z Polski pierwsze egzemplarze tej udanej broni będą mogli kupić w drugiej połowie bieżącego roku.
Pełna wersja artykułu