Hongkong, niewielka brytyjska kolonia na wybrzeżu Chin, była w 1941 r. izolowana przez japońskie sił zbrojne, zarówno od strony lądu, jak i morza. Skoncentrowani na obronie przed niemiecką Trzecią Rzeszą Brytyjczycy, traktowali Daleki Wschód jako drugorzędny teatr działań wojennych. Dysponując ograniczonymi zasobami postanowili skupić się na obronie swych najcenniejszych azjatyckich posiadłości, Malajów i Indii. Niemniej jednak w Hongkongu pozostawiono kilkunastotysięczny garnizon, który miał stawiać opór jak najdłużej. Wojna z Japonią wybuchła w końcu roku, gdy obchodzono setną rocznicę, kiedy „Union Jack” po raz pierwszy załopotał na noszącej tę nazwę wyspie. Hongkong stał się zalążkiem większej posiadłości kolonialnej.
20 stycznia 1840 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Henry John Temple, 3rd Viscount Palmerston upoważnił admirała George’a Elliota i jego kuzyna kapitana Charlesa Elliota do uzyskania jakiejś wyspy u wybrzeży Chin na port handlowy. Co ciekawe, w tym czasie trwała już I wojna opiumowa (1839-1842). Konflikt wybuchł, gdy władze Cesarstwa Chin próbowały powstrzymać import produkowanego w Indiach opium. Eksport ten przynosił wielkie zyski Brytyjczykom. Zalew chińskiego rynku narkotykiem był katastrofą społeczną i gospodarczą.
Okazja do wymuszenia na Chińczykach udostępnienia terytorium pojawiła się po wygranej przez Brytyjczyków drugiej bitwie pod Chuenpee. Wtedy opanowali oni chińskie forty na wyspach Chuenpee i Taikoktow, w cieśninie Humen, nazywanej przez Europejczyków Bocca Tigris lub Bogue. Cesarski urzędnik Qishan w ramach ugody pokojowej zaproponował Charlesowi Elliotowi wyspę Hongkong lub półwysep Koulun. Ten wybrał wyspę leżącą na południe od Zatoki Kantońskiej, będącej ujściem Rzeki Perłowej. Jej powierzchnia wynosiła około 75 km². W rejonie północno-wschodniego jej krańca, w przejściu Lye Mun, szerokość cieśniny oddzielającej wyspę od lądu stałego wynosi poniżej 900 m. Wyspa Hongkong jest górzysta, wzniesienia o wysokości do ponad 500 m. n.p.m. przecinają przełęcze, noszące lokalną nazwę „gap”.
20 stycznia 1841 r. podpisana została konwencja z Chuenpee przekazująca ją, wówczas tylko czasowo. Kapitan Edward Belcher wylądował 25 stycznia 1841 r., na wyspie Hongkong biorąc ją w posiadanie Imperium Brytyjskiego. Kolejne porażki zmusiły Chiny do podpisania 29 sierpnia 1842 r. jeszcze bardziej niekorzystnego dla nich traktatu pokojowego w Nankinie. Jednym z jego ustaleń było scedowanie Hongkongu z kilkoma małymi wysepkami „na wieczność” na rzecz Wielkiej Brytanii. Wtedy wyspa miała około 7,5 tys. mieszkańców. Po podpisaniu 18 października 1860 r. konwencji w Pekinie, kończącej II wojnę opiumową (1856-1860), w skład kolonii weszły półwysep Koulun (wydzierżawiony w marcu 1860 r.) oraz wyspa Stonecutters (chińska nazwa Ngong Shuen Chau). Chiny przekazały te tereny wraz z wyspą Hongkong na własność Wielkiej Brytanii.
W końcu XIX wieku Brytyjczycy wykorzystali osłabienie Cesarstwa Chin po klęsce w wojnie z Japonią (1894-1895). 9 czerwca 1898 r. w Pekinie podpisana została druga konwencja, na mocy której Wielka Brytania wydzierżawiła na 99 lat tereny na północ od Koulun po rzekę Shumchun i 235 wysp (największą była Lantau), określone, jako Nowe Terytoria. Powierzchnia jej chińskiej kolonii powiększyła się do 1064 km². Największymi miastami brytyjskiej kolonii były Koulon w południowo-zachodniej części półwyspu oraz Victoria na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Hongkong.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu