System ROSY (Rapid Obscuring System) jest oferowany przez firmę Rheinmetall Protection Systems GmbH (RPS), wchodzącą w skład grupy przemysłowej Rheinmetall AG, w trzech zasadniczych wariantach: ROSY_L (Rapid Obscuring System – Land), ROSY_Mod (Modular) i ROSY_N (Naval). ROSY_L jest przeznaczony do osłony pojazdów wojskowych zarówno bojowych, jak i logistycznych. ROSY_Mod to wersja lekka, skonstruowana przede wszystkim do najlżejszych pojazdów, w tym o cywilnym i pasażerskim rodowodzie, a także do zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia. ROSY_Mod może być zakładany na pojeździe również w sposób zamaskowany, wbudowany w bryłę nadwozia, więc nierzucający się w oczy. Natomiast ROSY_N to wersja ROSY_L do jednostek pływających. ROSY_N składa się z tych samych komponentów co ROSY_L, jednak w tej odmianie wszystkie elementy są wykonane z materiałów odpornych na działanie wody morskiej.
Głównym zadaniem systemu ROSY_L jest ochrona pojazdów w przypadku zasadzki lub innego niespodziewanego ataku. Dotyczy to zarówno wozów bojowych czy rozpoznawczych działających na pierwszej linii, jak i pojazdów „tyłowych”, np. jadących w konwoju logistycznym. ROSY_L, w odróżnieniu od zwykłych granatów dymnych, umożliwia postawienie tzw. zasłony dynamicznej, zatem maskującej pojazdy podczas jazdy, utrzymującej się przez dłuższy czas i umożliwiającej ucieczkę ze strefy zagrożenia pod swoją osłoną.
ROSY_L może być skonfigurowany w sposób umożliwiający postawienie dookólnej (w zakresie 360°) lub nawet „hemisferycznej” zasłony dymnej wokół pojazdu lub konwoju, chroniąc przed pojedynczą próbą ataku (ostrzału), jak i przed serią powtarzanych ataków/ostrzałów czy kolejnymi ich falami. ROSY_L stawia zasłonę dymną maskującą w zakresie widzialnym i różnych zakresach podczerwieni, uniemożliwiając ostrzał przy użyciu celowników lub systemów kierowania pocisków rakietowych wykorzystujących urządzenia optoelektroniczne z kamerami dziennymi, detektorami podczerwieni – termolokacyjnymi i termowizyjnymi wszystkich zakresów podczerwieni, laserowymi czy półautomatycznymi układami naprowadzania połączonymi z ww. celownikami.
RPS podaje, że ROSY_L maskuje przed użyciem systemów laserowych (dalmierzy, podświetlaczy celów); przed obserwacją za pomocą kamer (układów naprowadzania) pracujących w zakresie widzialnym (VIS, 400÷800 nm); noktowizorów (wzmacniaczy obrazu) w nocy; przed termolokacyjnymi układami naprowadzania; przed detektorami termowizyjnymi (w kamerach, celownikach, układach kierowania) bliskiej i krótkozakresowej podczerwieni (NIR/SWIR, 1÷2 μm), średniozakresowej (MWIR, 3÷5 μm) i dalekozakresowej (LWIR, 8÷13 μm). Dlatego producent systemu nazywa zasłonę dymną stawianą za pomocą ROSY_L/_Mod/_N dwuwidmową, czyli taką, która maskuje w zakresie widzialnym i podczerwonym. I podaje, że zasłona dymna systemu ROSY powoduje odbicie, refrakcję (załamanie fali elektromagnetycznej), pochłanianie i emisję fal promieniowania elektromagnetycznego w całym istotnym zakresie widmowym.
W konstrukcji ładunku dymnego ROSY, w celu dynamicznego postawienia zasłony dymnej zastosowano czerwony fosfor elaborowany w postaci tzw. wafli, czyli cienkich wielobocznych płytek. W granatach większego kalibru rodziny MASKE (66 mm, 76 mm, 81 mm) stosuje się kombinację wspomnianych wafli i znacznie od nich masywniejszych „peletów” czerwonego fosforu, które są zasadniczą częścią ładunku. Wafle ulegają znacznie szybszemu od peletów spaleniu, natychmiastowo generując zasłonę dymną maskującą w podczerwieni, natomiast pelety podtrzymują ten efekt przez dłuższy czas, dostarczając więcej „paliwa” do reakcji. Wafle umożliwiają postawienie skutecznej zasłony w zakresie podczerwieni już w 0,5 s po detonacji granatów dymnych. Ta szybkość działania granatów ROSY jest kluczowa przy stawianiu wspomnianej „dynamicznej” zasłony dymnej. Według danych firmy RPS takie granaty dymne zapewniają bardzo wysokie tłumienie promieniowania elektromagnetycznego w zakresie MWIR/LWIR przez prawie minutę.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu