Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne JLTV dla amerykańskich sił zbrojnych

Fot. Łukasz Pacholski

3 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Oshkosh Defense LLC w sprawie kontynuacji produkcji samochodów opancerzonych rodziny JLTV.

Lutowa umowa, o wartości 85 mln USD, obejmuje dostawy nieokreślonej liczby pojazdów, które trafią do US Air Force oraz US Army. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu – JLTV mają trafić do użytkowników do końca sierpnia 2024 roku. Biorąc pod uwagę ostatnie kontrakty, lutowy może obejmować około 300 pojazdów. Dotychczas Oshkosh Defense LLC dostarczył ponad 18500 egzemplarzy, które trafiły do amerykańskich sił zbrojnych oraz na eksport. Wśród klientów można wymienić Czarnogórę, Litwę, Słowenię (dostawy do wymienionych są w toku), a także Belgię, Brazylię, Rumunię oraz Macedonię Północną. Co ciekawe, w zeszłym roku Departament Stanu autoryzował także sprzedaż 26 sztuk do Polski, jednak ostatecznie Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na zamówienie partii pojazdów rodziny HMMWV.

W ostatnich miesiącach to trzecia umowa produkcyjna na JLTV. W grudniu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił 1681 pojazdów oraz 618 przyczep, które kosztowały 543,5 mln USD (z tego część trafi do Słowenii), a 23 grudnia podpisano kolejną o wartości 103 mln USD – w tym przypadku mowa wyłącznie o produkcji eksportowej na rzecz Brazylii, Litwy, Macedonii Północnej, Czarnogóry oraz Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc