Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne JLTV trafią na Litwę

Litwa zamówiła kolejnych 300 wozów JLTV. Fot. Ministerstwo Obrony Litwy

18 października Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że doszło do podpisania nowej umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie zamówienia drugiej partii wielozadaniowych samochodów Oshkosh JLTV.


Październikowa umowa obejmuje 300 pojazdów, które dołączą do 200 zamówionych w listopadzie 2019 roku. Dotychczas Amerykanie dostarczyli 50 egzemplarzy, a kolejnych 50 sztuk trafi do końca bieżącego roku. Pozostałe 100 (z I transzy) Amerykanie dostarczą Litwinom w przyszłym roku. Zgodnie z deklaracjami, wozy z II transzy mają zostać dostarczone użytkownikowi w latach 2023-2024. Ich konfiguracja ma obejmować wieżyczkę z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2QCB kalibru 12,7 mm. Jednocześnie będzie pozwalać na transport pięciu żołnierzy. Nowe JLTV mają trafić do brygady Žemaitija, która będzie drugą jednostką w strukturach litewskich sił zbrojnych wyposażoną w tego typu wozy.

Obecnie Litwa staje się największym (eksportowym) klientem na samochody rodziny JLTV. Dotychczas Oshkosh, za pośrednictwem procedury FMS, dostarczył wozy tego typu do Litwy, Słowenii oraz Czarnogóry. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły także Belgia (DCS, 322 sztuk), Brazylia, Rumunia oraz Macedonia Północna. Poza tym zainteresowanie konstrukcją wyraża m.in. Grecja oraz Portugalia.

Dotychczas Oshkosh Defense LLC zbudował i dostarczył blisko 17000 pojazdów rodziny JLTV, które są eksploatowane w ponad 50 miejscach na świecie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc