Zaloguj

Iniochos 2022

McDonnell Douglas F-4E Phantom II

McDonnell Douglas F-4E Phantom II (AUP) „01522” z  dywizjonu myśliwsko-bombowego 338. MDV. W tle włoskie Tornado IDS MLU.

Ważnym miernikiem poziomu wyszkolenia personelu latającego sił powietrznych są ćwiczenia z dużym spektrum misji do przeprowadzenia (wywalczenie przewagi powietrznej, wykonywanie uderzeń w głębi obszaru przeciwnika, udzielanie wsparcia taktycznego w operacjach lądowych i morskich, misje rozpoznawcze i walki elektronicznej oraz misje ratownictwa bojowego). Szczególnie znaczenie mają wielonarodowe ćwiczenia lotnicze pozwalające integrować siły powietrzne wielu państw z użyciem różnych rodzajów i typów statków powietrznych.

Ćwiczenia „Iniochos” to wielonarodowe ćwiczenia lotnicze, które odbywają się corocznie w kwietniu pod auspicjami Centrum Taktyki Lotnictwa (Air Tactics Center) w bazie Sił Powietrznych Grecji w Andravída. Są to ćwiczenia lotnicze o średniej skali odbywające się na lotnisku położonym na północno-zachodnim Peloponezie (Półwysep Peloponeski stanowi najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji). Ćwiczenia po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1980 r., jako ćwiczenia o małej skali na poziomie taktycznym, umożliwiające sprawdzenie i doskonalenie umiejętności personelu latającego i naziemnego w prowadzeniu połączonych operacji powietrznych (COMAO – Combined Air Operations) w realistycznym środowisku, w połączeniu z przetestowaniem i oceną planów operacyjnych i taktyki.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu szkolenia do bazy sił powietrznych Larissa przeniesiono Centrum Szkolenia Bojowego Sił Powietrznych Grecji (Hellenic Fighter Weapons School). W znajdującym się w bazie Narodowym Centrum Operacji Powietrznych utworzono komórkę, której głównym zadaniem była koordynacja i planowanie operacji lotniczych z udziałem samolotów przebazowanych na okres ćwiczeń do bazy Larissa. W 2005 r., ćwiczenia „Iniochos” zdecentralizowano i od tego momentu uczestniczące w nim statki powietrzne operowały z lotnisk macierzystych. W wyniku kolejnych zmian Centrum Taktyki Lotnictwa i Centrum Szkolenia Bojowego znalazły się w bazie Andravída, tu także umieszczono siły i środki dowodzenia i kontroli operacji lotniczych. W listopadzie 2013 r. podjęto decyzję o powrocie do koncepcji wykorzystania jednej bazy w ćwiczeniach „Iniochos” i w celu stworzenia bardziej realistycznego środowiska oraz podniesienia poziomu szkolenia, prowadzenia ich w formule wielonarodowej z zachowaniem intensywnego trybu działań lotniczych (24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu). Ćwiczenia „Iniochos” w nowym kształcie po raz pierwszy przeprowadzono w kwietniu 2015 r., z udziałem wielu europejskich uczestników oraz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie (USAF in Europe, USAFE) i Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dzięki wysokim umiejętnościom personelu Sił Powietrznych Grecji oraz posiadaniu zdolności do prowadzenia szkolenia z udziałem różnych systemów uzbrojenia i jednego z największych obszarów manewrów lotniczych w Europie, ćwiczenia „Iniochos” w nowym kształcie stały się jednymi z najbardziej konkurencyjnych w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Tereny lądowe oraz możliwość prowadzenia operacji powietrznych nad akwenami morskimi zapewnia uczestnikom „korzystanie z wszystkiego, co niezbędne”, jak również zdobywanie i pomnażanie unikalnego doświadczenia w prowadzeniu operacji powietrznych. Czas trwania ćwiczenia wynosi 15 dni kalendarzowych.

Inny F-4E Phantom II (AUP) „71756”, tym razem z 339. MPK. Zwraca uwagę izraelski zasobnik obserwacyjno-celowniczy Rafael Litening.

Inny F-4E Phantom II (AUP) „71756”, tym razem z 339. MPK. Zwraca uwagę izraelski zasobnik obserwacyjno-celowniczy Rafael Litening.

W ubiegłym roku w manewrach brały udział hiszpańskie samoloty wielozadaniowe EF-18M/BM Hornet (z Ala 12 i Ala 15), izraelskie myśliwsko-bombowe F-15I Ra’am (69. Squadron), francuskie myśliwsko-bombowe Mirage 2000D (EC3), wielozadaniowe Rafale (EC4 i EC30) i Rafale M (12F), wielozadaniowe F-16E/F Desert Falcon ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz amerykańskie wielozadaniowe F-16CM/DM (31st Fighter Wing). Ze względu na znaczne zaostrzenie się sytuacji polityczno-militarnej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie w operacjach powietrznych w ramach tegorocznej edycji „Iniochos” (miała ona miejsce w dniach 21 marca – 10 kwietnia 2022 r.) uczestniczyły jedynie samoloty i śmigłowce z sił powietrznych Francji, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Włoch, Cypru i Słowenii. Dodatkowo w charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele z Egiptu, Kuwejtu, Maroko, Arabii Saudyjskiej, Albanii, Austrii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Indii, Kanady i Chorwacji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc