Zaloguj

Francja 2017. Projekt budżetu na cele obronne

Samoloty myśliwsko-bombowe Dassault Mirage 2000D uczestniczą we wszystkich ostatnich operacjach poza granicami kraju. Jednocześnie zostały one poddane wielokrotnie odkładanej w czasie modernizacji. Fot. EMA

Samoloty myśliwsko-bombowe Dassault Mirage 2000D uczestniczą we wszystkich ostatnich operacjach poza granicami kraju. Jednocześnie zostały one poddane wielokrotnie odkładanej w czasie modernizacji. Fot. EMA

Czwartego października 2016 r. minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian zaprezentował wstępne założenia budżetu przeznaczonego na cele obronne. Obecnie projekt budżetu na 2017 r. jest dyskutowany w parlamencie francuskim.

Wzrastające zaangażowanie Sił Zbrojnych Francji w operacjach poza granicami kraju wymaga zwiększenia wydatków na cele obronne. Obecnie francuskie siły zbrojne są zaangażowane w trzech dużych operacjach – „Chammal” na Bliskim Wschodzie, „Barkhane w Afryce Północnej i „Sangaris” w Republice Środkowoafrykańskiej. W mniejszym zakresie francuskie kontyngenty wojskowe znajdują się w innych rejonach Afryki (Senegal, Gabon, Djibouti,, Mayotte, wyspy Reunion), Ameryki Środkowej i Oceanii (Martynika, Gujana, Nowa Kaledonia, Polinezja). W przypadku Sił Powietrznych Francji jeden samolot wczesnego ostrzegania, dowodzenia i kierowania E-3F wykonuje loty nad Polską, a na terenie kraju w dyżurze bojowym znajduje się osiem odrzutowych samolotów bojowych (dwusamolotowe sekcje w gotowości do natychmiastowego startu alarmowego; Rafale, Mirage 2000C i Mirage 2000-5) oraz cztery zespoły śmigłowców (Paryż, Saint-Dizier, Orange i Bordeaux). Ponadto od 1964 r. w dyżurze bojowym znajdują się samoloty myśliwsko-bombowe – nosiciele broni jądrowej lotnictwa strategicznego, obecnie Rafale i Mirage 2000NK3 oraz ostatnio zmodernizowane samoloty tankowania powietrznego C-135FRENO2 i KC-135RG.
Z kolei dążenie do powstrzymania ataków terrorystycznych przeprowadzanych przez fundamentalistów islamskich na terytorium Francji wymaga zwiększenia nakładów nie tylko na policję i żandarmerię ale również oddziały wojskowe skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa w wielu rejonach kraju. W gotowości do udzielenia natychmiastowego wsparcia znajdują się dodatkowe samoloty transportowe i śmigłowce.
Według projektu budżetu na cele obronne ogłoszonego przez ministra Le Drian nowy budżet wzrośnie o 600 milionów euro w stosunku do wstępnych założeń zawartych w LPI (loi de programmation initiale) z ostatniego roku. Ogłoszony w 2013 r. LPM (loi de programmation militaire) przewidywał na 2017 r. wydatkowanie 31,6 miliarda euro, ale został teraz podniesiony do 32,7 miliarda. Oznacza to zwiększenie kwoty wydatków o 1,1 miliarda euro w stosunku do założeń z 2013 r. i o 417 milionów w stosunku do zaktualizowanego w lipcu 2015 r. kolejnego LPM. Kwota związana z wydatkami na wyposażenie wzrasta prawie o 300 milionów i osiągnie wartość 17,3 miliarda (w 2014 r. – 16,4 miliarda).

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc