Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nadjeżdża hybrydowy JLTV

Oshkosh Defense zaprezentował eJLTV, czyli wersję JLTV z napędem hybrydowym. Fot. Oshkosh Defense

25 stycznia amerykańska spółka Oshkosh Defense po raz pierwszy publicznie zaprezentowała wielozadaniowy pojazd opancerzony JLTV w wersji z napędem hybrydowym ‒ eJLTV.

Wersja ta ma być oferowana przede wszystkim głównemu użytkownikowi, tj. Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych Ameryki, a zwłaszcza Wojskom Lądowym (US Army) i Korpusowi Piechoty Morskiej (US Marine Corps). Nowy, hybrydowy układ napędowy ma zapewniać zbliżone (lub nawet wyższe, dzięki stale dostępnemu wysokiemu momentowi obrotowemu silnika elektrycznego) osiągi i identyczną odporność balistyczną oraz przeciwminową, jak dotychczas dostarczany wariant z klasycznym napędem, ma mieć jednak nad nim kilka przewag.

Przede wszystkim eJLTV ma być bardziej ekonomiczny w eksploatacji za sprawą redukcji zużycia paliwa o ponad 20%. Ponadto, jazda w trybie czysto elektrycznym ma być bardzo cicha, co utrudni wykrycie pojazdu i pozytywnie wpłynie zarówno na jego przeżywalność, jak i na szanse na wykonanie zadania.

Całkowite naładowanie baterii akumulatorów litowo-jonowych ma zajmować ok. pół godziny przy obecnej pojemności 30 kWh (w przyszłości, w miarę postępu technicznego, ma ona rosnąć). Samo zastosowanie układu hybrydowego, a nie w pełni elektrycznego, eliminuje konieczność budowy specjalistycznej infrastruktury do ładowania akumulatorów, co ma być obecnie jednym z głównych wyzwań stojących przed inżynierami skłaniającymi się ku całkowitej „elektryfikacji” napędów pojazdów wojskowych.

eJLTV zewnętrznie nie wyróżnia się na pierwszy rzut oka od kuzyna z klasycznym napędem, tylko wprawne oko dostrzeże gniazdo do ładowania akumulatorów. Fot. Oshkosh Defense

Według Johna Bryanta, wiceprezesa wykonawczego Oshkosh Corporation i prezesa Oshkosh Defense, eJLTV ma być pojazdem stosunkowo niedrogim. Co ciekawe, pojazd z zewnątrz nie różni się zbytnio od wersji z klasycznym napędem. Jest to kolejna z wykorzystujących „futurystyczne” rozwiązania odmian JLTV zaprezentowanych w ostatnim czasie.

JLTV był w grudniu ub.r. prezentowany przedstawicielom wojska i mediów na jednym z polskich poligonów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc