Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Obronne Izraela otrzymają samochody JLTV

Fot. Łukasz Pacholski

1 grudnia Oshkosh Defense poinformował o podpisaniu dwóch umów, które mają skutkować dostawą opancerzonych samochodów rodziny JLTV do Sił Obronnych Izraela. Łącznie do tego kraju trafi ponad sto egzemplarzy.

Pierwsza umowa, o wartości 29 mln USD została zawarta z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy w transakcji w ramach procedury FMS. Ta część ma zostać zrealizowana do końca września 2025 roku i ma dotyczyć 75 pojazdów. Kolejne, w nieokreślonej liczbie, zostały zamówione bezpośrednio przez Ministerstwo Obrony Izraela za pośrednictwem komercyjnej procedury DCS – Oshkosh Defense jest obecnie jedynym producentem, który dysponuje licencją federalną pozwalającą na sprzedaż samochodów JLTV poprzez DCS.

W ostatnich tygodniach Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł dwie umowy produkcyjne z Oshkosh Defense w sprawie kontynuacji dostaw JLTV zarówno na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych (m.in. Macedonii, Słowenii, Słowacji, Rumunii oraz Mongolii). We wszystkich trzech przypadkach jest to nieco zaskakujące, gdyż dotychczas zakładano, że powyższy producent zakończy realizację programu do września 2024 roku. Było to związane z wyborem AM General LLC w postępowaniu dotyczącym produkcji kolejnej partii blisko 21 tys. wozów oraz niemal 10 tys. przyczep – ich dostawy miały trwać do końca 2028 roku. Nie można wykluczyć, że urzędnicy Departamentu Obrony chcą wydłużyć funkcjonowanie linii produkcyjnej w Oshkosh ze względu na rosnące potrzeby zarówno amerykańskich sił zbrojnych oraz sojuszników. W czerwcu bieżącego roku producent ogłosił dostawę 20000. egzemplarza.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc