Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne JLTV dla klientów eksportowych

Fot. Łukasz Pacholski

23 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Oshkosh Defense LLC w sprawie produkcji i dostaw samochodów opancerzonych JLTV przeznaczonych dla klientów eksportowych.

Grudniowa umowa ma wartość 103 mln USD i w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Co należy podkreślić, w całości pochodzi od klientów eksportowych, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca czerwca 2024 roku, a pojazdy trafią do Brazylii, Litwy, Macedonii Północnej, Czarnogóry oraz Rumunii. Szczegóły dotyczące dostaw do poszczególnych państw nie zostały upublicznione.

Brazylia planuje zakup do 60 pojazdów, pierwsze fundusze na ich produkcję uruchomiono już w listopadzie 2020 roku. Litwa, staje się największym eksportowym użytkownikiem, zamówiła łącznie 500 pojazdów spośród których pierwszych 100 dostarczono w 2022 roku. Macedonia Północna z kolei zamówiła około 96 pojazdów. Czarnogóra zakontraktowała 67 wozów, których dostawy rozpoczęły się w 2020 roku. Rumunia jest najnowszym klientem, zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Obrony tego kraju, rząd w Bukareszcie planuje zamówić około 100 pojazdów. Nie można wykluczyć, że do powyższej listy dołączy także Polska – amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży 26 wozów.

W ostatnich dniach to kolejne zamówienie na JLTV. 15 grudnia Departament Obrony zamówił 1681 samochodów wraz ze sprzętem dodatkowym. Dotychczas producent dostarczył ponad 18500 pojazdów, a ogólna liczba zakontraktowanych przekroczyła 20000 sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc