Zaloguj

Nowe karabiny wyborowe USSOCOM

Karabin wyborowy Geissele Automatics Mk1 Mod0 na nabój 6,5×49 mm Creedmoor ma 20-calową lufę (508 mm) z fabrycznie zamontowanym lekkim tłumikiem dźwięku Geiselle Super Night Owl i masę poniżej 4,76 kg. Zasilanie odbywa się z 10/20-nabojowych magazynków od M110.

Karabin wyborowy Geissele Automatics Mk1 Mod0 na nabój 6,5×49 mm Creedmoor ma 20-calową lufę (508 mm) z fabrycznie zamontowanym lekkim tłumikiem dźwięku Geiselle Super Night Owl i masę poniżej 4,76 kg. Zasilanie odbywa się z 10/20-nabojowych magazynków od M110.

Nowe karabiny wyborowe USSOCOM

Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM), jako pierwsze w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wybrało jeszcze w 2018 r. nabój 6,5×49 mm Creedmoor do swojej broni wyborowej. Obecnie, po okresie przejściowym wdrażania zestawów konwersyjnych do starszych typów broni, do uzbrojenia przyjęto nowy karabin, od podstaw skonstruowany do nowego naboju.

Broń wyborowa na nabój 6,5×49 mm Creedmoor ma sukcesywnie zastępować w USSOCOM karabiny na amunicję 7,62×51 mm NATO/.308 Winchester. Ma to m.in. pozwolić na zwiększenie zasięgu skutecznego ognia prowadzonego przez strzelców wyborowych z ~800/900 m do ok. 1200 m. Bazując na testach z 2017 r., przeprowadzonych przez USSOCOM, nabój 6,5×49 mm Creedmoor zapewnia o 33% większy zasięg skuteczny, przekazuje o 30% więcej energii celowi i jest o 40% mniej podatny na wiatr, a to wszystko przy mniejszym odrzucie niż snajperskie odmiany naboju 7,62×51 mm NATO.

W 2019 r. USSOCOM zakupiło zestawy konwersyjne M110K1, dostosowujące wykorzystywane od 2007 r. karabiny M110 SASS do nowego naboju. Zestawy obejmowały lufy o długości 14,5 cali (370 mm) i 22 cali (560 mm) z nowymi hamulcami wylotowymi oraz nowe kolby. Było to jednak rozwiązanie przejściowe i w 2020 r. amerykańscy specjalsi rozpoczęli program Mid Range Gas Gun (MRGG), mający wyłonić nową broń opracowaną od podstaw do nowego naboju, przeznaczoną dla Dowództwa Operacji Specjalnych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (USASOC). Postępowanie zostało podzielone na dwa segmenty, szturmowy (MRGG-A, od assault) i wyborowy (MRGG-S, od sniper).

Nowe karabiny wyborowe USSOCOM

Pierwszy nadal trwa, a testy mają się zakończyć w marcu 2024 r. Zwycięzcą drugiego została jesienią niewielka firma Geissele Automatics z North Wales w stanie Pensylwania z karabinem Mk1 Mod0, która zawarła dziesięcioletni kontrakt typu IDIQ (na nieokreśloną liczbę przy niesprecyzowanych warunkach dostaw) o wartości 29,3 mln USD. W pokonanym polu zostały propozycje firm: Lewis Machine & Tool, FN Herstal, S.W.O.R.D. Defense Systems i Aero Precision.

Wymagania USSOCOM w ramach programu MRGG-S dotyczyły skupienia na poziomie minimum 1 MOA na dystansie 100 jardów (91,44 m), chociaż preferowane było osiągnięcie 0,5 MOA, przy zastosowaniu lufy o długości 20 cali (508 mm) i masie karabinu poniżej 4,76 kg. Ponadto wymagania obejmowały zachowanie skupienia 1 MOA po oddaniu 5000 strzałów, co zostało osiągnięte dzięki chromowanej, kutej na zimno lufie z wysokostopowej stali narzędziowej CrMoV.

W osiągnięciu tego wyniku najpewniej pomógł również unikatowy projekt rury gazowej i nieco inne niż zazwyczaj umieszczenie otworu w lufie odprowadzającego gazy prochowe do systemu gazowego. Z ciekawostek można zaznaczyć, że jeden z testów obejmował wystrzelenie tuzina 20-nabojowych magazynków w krótkim czasie, co dla broni wyborowej bywa istną torturą.

Zobacz więcej materiałów w pełnym wydaniu artykułu w wersji elektronicznej >>

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc