Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne wyrzutnie ROGUE dla USMC

Fot. USMC

23 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Oshkosh Defense LLC w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw bezzałogowych wyrzutni ROGUE przeznaczonych do systemu NMESIS, który jest wdrażany przez Korpus Piechoty Morskiej.

Kwietniowa umowa ma wartość 40 mln USD i dotyczy dostawy nieujawnionej liczby pojazdów. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2026 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Stanowi to kontynuację zakupów, co jest związane m.in. z uruchomieniem fazy seryjnej produkcji wstępnej w październiku 2023 roku.

Wyrzutnia systemu ROGUE oparta jest na zmodyfikowanym podwoziu wielozadaniowego pojazdu taktycznego JLTV, produkowanego przez Oshkosh Defense LLC. Poza drobnymi zmianami w konstrukcji, kluczową zmianą jest usunięcie kabiny i dodanie urządzeń zapewniających możliwość zdalnego sterowania pojazdem lub poruszania się w trybie autonomicznym. Ich podstawowym zadaniem będzie pełnienie funkcji nośnika  wyrzutni przeciwokrętowych pocisków kierowanych Kongsberg NSM (w Stanach Zjednoczonych promowane przez korporacje RTX pod oznaczeniem RGM-184A) w ramach systemu NMESIS (Navy-Marine Expeditionary Ship Interdiction System). Tym samym będą one rdzeniem sił przeciwokrętowych Korpusu Piechoty Morskiej, nie tylko o zadaniach defensywnych. Niewielkie gabaryty i niska masa wyrzutni mają ułatwiać jej transport między wyspami atoli i archipelagów na Pacyfiku, zaś zastosowanie elementów standardowego dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych podwozia ma uprościć logistykę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc