Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił kolejną partię JLTV

Oshkosh Defense LLC dostarczy kolejną partię samochodów opancerzonych JLTV do amerykańskich sił zbrojnych oraz odbiorców eksportowych. Fot. US Army

30 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu nowej umowy z Oshkosh Defense LLC w sprawie kontynuacji produkcji samochodów opancerzonych rodziny JLTV wraz z niezbędnymi akcesoriami na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych.


Czerwcowa umowa ma wartość 216,7 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca listopada 2023 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie produkcji. W jej ramach producent ma dostarczyć 513 samochodów oraz 1152 przyczep. Odbiorcami będą wszystkie rodzaje amerykańskich sił zbrojnych, a także trzech klientów eksportowych – Czarnogóry, Brazylii oraz Litwy. Komunikat zamawiającego oraz producenta nie podaje szczegółów co do liczby pojazdów, które trafią do poszczególnych odbiorców. Jak wskazuje Oshkosh Defense, podpisanie umowy uruchamia kolejną (pięcioletnią) fazę produkcyjną, która może opiewać na 15000 pojazdów wraz z akcesoriami. Dodatkowo zawarte opcje umożliwiają wydłużenie produkcji do 2034 roku.

Dotychczas Oshkosh Defense LLC zbudował i dostarczył blisko 17000 pojazdów rodziny JLTV, które są eksploatowane w ponad 50 miejscach na świecie. Poza amerykańskimi siłami zbrojnymi pierwsze wozy są już dostarczane do klientów eksportowych – Czarnogóra, zamówiła 67 pojazdów w 2019 roku, pierwsza partia dotarła w 2020, a całość dostaw ma zostać zrealizowanych do 2023. Słowenia zamówiła 75 sztuk w 2018 roku (dostawy w latach 2021-23), a docelowo ich liczba może wzrosnąć do 99. Z kolei Litwa podpisała (w listopadzie 2019 roku) umowę na 200 sztuk (z opcją na kolejnych 200), których dostawy rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku. Umowy z kolejnymi czterema państwami: Belgią, Brazylią, Macedonią Północną oraz Rumunią, podpisano w latach 2020-2021 i dostawy będą realizowane od bieżącego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił kolejną partię JLTV”

  1. My też powinniśmy zamówić z 10 szt. dla specjalistów i ze 2 Autosany Tatra/Hsw jako WD dla artylerzystów, no i z 1 jakiś ambulans by się przydal, niech chłopaki mają...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc