Zaloguj

Morskie aspekty MSPO 2016

MIO_5_2016_mspo

Prezydent Duda i wicepremier Morawiecki zapoznają się z Kormoranem na stoisku Remontowej Shipbuilding S.A.

Kieleckie targi przyciągają jak zawsze spore grono firm z branży zbrojeniowej zarówno wielkich koncernów międzynarodowych, jak i polskich przedsiębiorstw. Ta impreza nie jest nastawiona na prezentację oferty dla morskiego rodzaju sił zbrojnych, jednak liczba takich produktów z roku na rok wzrasta. Postaramy się przedstawić nowości i ciekawostki z branży wojennomorskiej.

Organizatorzy tegorocznego MSPO starali się, aby wystawa miała jak najbardziej polski charakter. Temu celowi służyła bardzo bogata prezentacja polskich firm zbrojeniowych, jak i naszych sił zbrojnych, a także rezygnacja z zagranicznej wystawy narodowej. Dlatego w tej relacji również skupimy się na produktach polskiego przemysłu przeznaczonych dla marynarki wojennej.
Wśród wystawców z branży morskiej należy wymienić w pierwszej kolejności stocznie – Remontową Shipbuilding z Gdańska i Stocznię Marynarki Wojennej z Gdyni. Ta pierwsza chwaliła się przede wszystkim pierwszym budowanym w Polsce niszczycielem min Kormoran proj. 258, który realizuje aktualnie cykl prób morskich. I właśnie ten okręt jako wytwór polskiej myśli technicznej i dzieło polskich stoczniowców był obiektem zainteresowania prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera Konrada Morawieckiego na stoisku Remontowej. Poza Kormoranem stocznia ta po raz pierwszy na targach pokazała model żaglowca szkolnego El-Mellah budowanego dla Marynarki Wojennej Algierii. Niestety, nic ciekawego nie można powiedzieć
o prezentacji SMW z Gdyni, która po prostu nie ma czym się chwalić. Do Kielc nie przywiozła nawet modelu patrolowca Ślązak, którego budowa notuje kolejne opóźnienia.
Z programem budowy polskiego niszczyciela min, którego pierwszy etap zbliża się – miejmy nadzieję – do szczęśliwego finału, wiążą się prezentacje dwóch innych polskich firm – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (CTM) z Gdyni, wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), oraz prywatnej firmy KenBIT. CTM, które jest członkiem konsorcjum budującego Kormorana i odpowiada za przeznaczony dla niego okrętowy system zarządzania walki SCOT-M, prezentowało swoje osiągnięcia w zakresie bezzałogowych platform morskich wykorzystywanych w wykrywaniu i zwalczaniu min, powstałych w ramach programów Europejskiej Agencji Obrony BURMIN (Buried Mines) i MLM (Modular Lightweight Minesweeping). W ramach pierwszego z nich CTM opracowało demonstrator holowanej stabilizowanej względem dna platformy sensorycznej, która miała swoją premierę na tegorocznych targach Balt Military Expo w Gdańsku, zaś na MSPO otrzymała nagrodę Defender. Natomiast w ramach drugiego programu ośrodek odpowiadał za opracowanie demonstratora technologii modułowego lekkiego trału niekontaktowego holowanego przez autonomiczną platformę nawodną. Trał ten oraz inne środki zwalczania min opracowane przez CTM prezentowano w Kielcach na modelu. Natomiast na ekspozycji Sił Zbrojnych RP można było zobaczyć znajdujący się w służbie produkt CTM, czyli wzbudnik pola magnetycznego i elektrycznego trału Promienica.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc