Wyróżnienie za odwagę.
Czołgi Tygrys w armii węgierskiej

Węgierskie czołgi ciężkie Tygrys w czasie ćwiczeń w maju 1944 r. Widać zarówno wczesny (na pierwszym planie), jak i późniejszy wariant czołgu Tygrys I E.

Węgierskie czołgi ciężkie Tygrys w czasie ćwiczeń w maju 1944 r. Widać zarówno wczesny (na pierwszym planie), jak i późniejszy wariant czołgu Tygrys I E.

W 1941 r. Związek Radziecki u boku Niemiec zaatakowała również koalicja państw z nimi sprzymierzonych, w składzie: Rumunia, Węgry, Słowacja, Finlandia i Włochy. Późną jesienią 1944 r. tylko Węgry były nadal po stronie Niemiec. Pomimo wielu zawirowań politycznych Wehrmacht nadal mógł liczyć na wsparcie armii węgierskiej.

W początkach 1943 r. walcząca nad Donem węgierska 2. Armia straciła w walce z Armią Czerwoną około 100 000 żołnierzy i całą broń ciężką. Po tej klęsce, w kwietniu 1943 r., Węgierski Sztab Generalny zebrał się, aby przedyskutować przyczyny i następstwa klęski na froncie wschodnim. Wszyscy oficerowie wyższego, ale i niższego szczebla zdawali sobie sprawę, że należy wdrożyć plan reorganizacji i modernizacji armii, a w szczególności wyposażenia jej w nowoczesną broń pancerną. Pierwsza faza programu miała trwać do połowy 1944 r. i polegać na zwiększeniu rodzimej produkcji zbrojeniowej, nowych modeli czołgów 41 M Turán II z armatą 75 mm oraz dział samobieżnych Zrinyi II z armatą 105 mm. Druga faza miała trwać do 1945 r., a jej finalnym osiągnięciem miało być uruchomienie produkcji własnego czołgu ciężkiego oraz – jeśli to będzie możliwe – niszczyciela czołgów. Ostatecznie druga faza nigdy nie weszła w życie.
Jeszcze przed oficjalnym przystąpieniem Węgier do II wojny światowej planowały one zakupić od Niemców licencję na produkcję czołgów ich konstrukcji. W latach 1939-40 toczono rozmowy na temat zakupu licencji na czołg średni PzKpfw IV, jednak Niemcy nie chcieli się na to zgodzić. Dopiero w 1943 r. niemiecki sojusznik zaoferował sprzedaż licencji na ten model wozu. Węgrzy jednak wówczas uznali, że jego konstrukcja jest już przestarzała. Tym razem to oni odmówili i podjęli starania mające doprowadzić do uruchomienia produkcji licencyjnej najnowszego niemieckiego czołgu średniego PzKpfw V Pantera – jednak bez sukcesu.
W pierwszej połowie 1944 r. sytuacja zmieniła się na tyle, że Niemcy postanowili sprzedać licencję na Panterę, ale zażądali za nią astronomicznej kwoty 120 milionów marek. Tymczasem coraz bardziej problematyczne stawało się znalezienie miejsca do uruchomienia produkcji. Front wschodni zbliżał się bowiem bardzo szybko do węgierskich granic. W ten sposób węgierskie jednostki pancerne musiały polegać na broni pancernej rodzimej produkcji oraz sprzęcie otrzymanym od niemieckiego sojusznika.
W latach 1944-45 Niemcy dostarczyli Węgrom łącznie 72 czołgi PzKpfw IV Ausf. H (52 w 1944 i 20 w 1945 r.), 50 dział szturmowych StuG III Ausf. G (1944), 75 Jagdpanzer 38 (t) Hetzer (1944-45), a także – w dużo mniejszej ilości – czołgi PzKpfw V Ausf. G Pantera, których przekazano minimum siedem egzemplarzy, oraz PzKpfw VI Ausf. E Tygrys, których węgierscy pancerniacy otrzymali prawdopodobnie trzynaście sztuk.
W 1944 r. węgierska 1. Armia (generał Lajos Veress von Dálnoki [Dálnoki Veres Lajos]) została wysłana na front wschodni – wkrótce po tym, jak Niemcy przejęli pełną kontrolę polityczno-wojskową nad Węgrami 19 marca 1944 r. Została ona tam skierowana w celu zatkania luki, jaka powstała na Południowo-Zachodniej Ukrainie, u podnóża Karpat i weszła w skład dowodzonej przez feldmarszałka Waltera Modla Grupy Armii „Północna Ukraina”.
Po przejęciu kontroli nad Węgrami Niemcy rozpoczęli od reorganizacji ich armii. Wyższe sztaby zostały rozwiązane, zaczęto tworzyć nowe dywizje odwodowe.

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusermagnifiercrossmenulistfunnelsort-amount-asc