Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nazwa dla polskich F-35A

Fot. Łukasz Pacholski

29 kwietnia Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o rozstrzygnięciu konkursu dotyczącego wyboru nazwy dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A, które w najbliższych latach mają trafić do Sił Powietrznych.

Konkurs, prowadzony w mediach społecznościowych, został ogłoszony 12 kwietnia był prowadzony w dwóch etapach. W pierwszym osoby zainteresowane mogły zgłaszać swoje propozycje nazwy – ostatecznie zaproponowano ponad 800 nazw. Spośród nich komisja wybrała do finałowej rozgrywki pięć najpopularniejszych, spośród których internauci mogli wybrać docelową. Ostatecznie, 29 kwietnia, ogłoszono werdykt – samoloty F-35A będą nosić w Polsce nazwę własną Husarz.

Obecnie w zakładach korporacji Lockheed Martin w Fort Worth prowadzony jest montaż ostateczny pierwszego egzemplarza. Według upublicznionych, w marcu bieżącego roku, informacji połowa zamówionych w 2020 roku maszyn ma zostać dostarczona właśnie z linii w Teksasie, a pozostała szesnastka z zakładu montażu ostatecznego zlokalizowanego we włoskim Cameri. Inną ciekawostką jest fakt, co ujawnił generał Wiesław Kukuła, że Husarze otrzymają znaki przynależności państwowej w odcieniach szarości – będzie to wymuszało, w najbliższych tygodniach, na wprowadzenie poprawek w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Polska będzie pierwszym użytkownikiem samolotów Lockheed Martin F-35A w Europie Środkowej. Na podobny krok zdecydowała już się Republika Czeska (zamawiając 24 egzemplarze), a zapytanie ofertowe skierowała także Rumunia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc