Zaloguj

Nowe śmigłowce dla Policji

Policja wkrótce odbierze dwa kolejne śmigłowce S-70i Black Hawk. Obok zabezpieczenia działań kontrterrorystycznych, policyjne śmigłowce tego typu są wykorzystywane do wsparcia krajowej transplantologii oraz w walce z pożarami. Fot. Policja

Policja wkrótce odbierze dwa kolejne śmigłowce S-70i Black Hawk. Obok zabezpieczenia działań kontrterrorystycznych, policyjne śmigłowce tego typu są wykorzystywane do wsparcia krajowej transplantologii oraz w walce z pożarami. Fot. Policja

Koniec ubiegłego roku oraz początek bieżącego to okres związany z kolejnym etapem modernizacji sprzętowej lotnictwa Policji w Polsce. W tym czasie zawarta została umowa dotycząca zamówienia dwóch śmigłowców wielozadaniowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk oraz rozstrzygnięto przetarg w sprawie zamówienia czterech lekkich śmigłowców patrolowych.

9 grudnia na terenie lotniska Babice w Warszawie, w części zajmowanej przez Zarząd Lotnictwa Policji GSP KGP, odbyło się uroczyste podpisanie kontraktu na zakup dwóch śmigłowców Lockheed Martin S-70i Black Hawk, które dostarczą Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Ich dostawa przewidziana jest na okres wrzesień 2023 – czwarty kwartał 2024 r. Sam zakup był możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania o wartości 350 mln PLN w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 7.3 „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. Projekt nosi nazwę Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności. Zamówienie jest możliwe także dzięki zacieśnieniu współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Poza śmigłowcami PZL Mielec Sp. z o.o. zrealizuje szkolenie personelu, zapewni pakiet części zamiennych oraz dostarczy dodatkowe wyposażenie przeznaczone do akcji ratowniczo-gaśniczych. Zakup śmigłowców to m.in. wynik dotychczasowych doświadczeń w eksploatacji trzech policyjnych S-70i Black Hawk, które poza wsparciem Policji oraz programu krajowej transplantologii, pełnią ważną rolę w walce z pożarami. Na bazie doświadczeń z pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego (w lecie 2020 r.) podjęto decyzję o zakupie zasobników Bambi Bucket, które zostały zintegrowane właśnie z S-70i Black Hawk. W tej konfiguracji śmigłowce uczestniczą w akcjach na terenie kraju, a także misjach pomocy innym państwom – policyjne S-70i Black Hawk operowały już w Turcji oraz Republice Czeskiej.

Pierwsze dwa S-70i Black Hawk zostały dostarczone Policji przez Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu w 2018 r. Trzeci egzemplarz trafił do linii w kwietniu 2019 r. – łącznie ich załogi wylatały dotychczas około 2000 godzin. Obecnie są to jedyne S-70i eksploatowane przez służby porządku publicznego w Europie – sześć sztuk zostało zamówionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii, a dodatkowo bazowy kontrakt ma opcję pozwalającą na rozszerzenie kontraktu o sześć kolejnych.
Podpisanie kontraktu na kolejne dwa S-70i Black Hawk zakończył udany rok dla programu budowy tych śmigłowców w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Obecnie producent dysponuje zamówieniami na 44 egzemplarze, które złożyły Rumunia (sześć sztuk dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych), Polska (dwa dla Policji oraz cztery dla Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz Filipiny (32 dla Ministerstwa Obrony Narodowej). Dodatkowo cały czas prowadzona jest produkcja bazowych egzemplarzy, które trafiają do United Rotorcraft w celu konwersji do standardu S-70i Firehawk dla służb ratowniczych na terenie Stanów Zjednoczonych – ostatnim tego typu sukcesem była sprzedaż dwóch śmigłowców do hrabstwa Orange w Kalifornii (oba przechodzą już proces dostosowania do konfiguracji wybranej przez zamawiającego).

3 stycznia Komenda Główna Policji poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie zamówienia czterech lekkich śmigłowców patrolowych – zgodnie z przewidywaniami, do parku sprzętowego tej formacji trafią kolejne egzemplarze Bell 407GXi. Wybór oferenta był formalnością, ponieważ w postępowaniu jedyną ofertę złożyła spółka JB Investments Sp. z o.o., będąca przedstawicielem Bell Textron w Polsce. Cztery śmigłowce wraz z wyposażeniem dodatkowym wyceniono na kwotę 176,7 mln PLN brutto. Po podpisaniu umowy, czego można spodziewać się w najbliższych tygodniach, maszyny mają dołączyć do struktur formacji do końca bieżącego roku. Obecnie w linii znajdują się trzy Belle 407GXi, które trafiły do Policji na mocy kontraktu zawartego w lutym 2019 r. – ich dostawy zrealizowano w okresie grudzień 2019 – październik 2020 r. Jednym z celów nowego zakupu była m.in. chęć rozbudowy potencjału oraz unifikacji floty, co z kolei ma przełożyć się na ograniczenie kosztów eksploatacji i ułatwienie logistyki. Jak podkreśla Policja oraz Bell, współpraca obu stron ma już prawie 20 lat – poza 407GXi w strukturach lotnictwa tej formacji eksploatowane są bowiem starsze Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412 (przekazany przez Ministerstwo Obrony Narodowej).

Nie można wykluczyć, że bieżący rok zaowocuje w kontynuację zakupów śmigłowców i innych statków powietrznych dla służb porządku publicznego w Polsce. Ma to związek z rosnącymi potrzebami sprzętowymi oraz czynnikami operacyjnymi – wśród najbardziej oczekiwanych można wymienić planowany (od 2021 r.) projekt rozbudowy potencjału Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, a także kontynuację zakupów nowych wiropłatów na potrzeby Straży Granicznej.

Zobacz inne artykuły wydania

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc