Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska rozpoczęła formalny proces zakupu F-35A Lightning II

Czesi wysłali do Stanów Zjednoczonych formalne zapytanie ofertowe LoR w sprawie możliwości zakupu 24 samolotów F-35A Lightning II. Fot. USAF

4 października Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o skierowaniu do administracji amerykańskiej formalnego zapytania ofertowego (Letter of Request) w sprawie możliwości zakupu 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Powyższy krok to formalne zapoczątkowanie procesu zamówienia maszyn poprzez federalną procedurę FMS. Rząd w Pradze zdecydował o rozpoczęciu rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w lipcu bieżącego roku. Zgodnie z upublicznionymi danymi, we wrześniu bieżącego roku rozpoczęły się spotkania grupy ekspertów obu państw, a w sierpniu rząd czeski utworzył międzyresortową grupę roboczą. Formalnie Ministerstwo Obrony ma, do 1 października 2023 roku, poinformował o szczegółach propozycji amerykańskie oraz kosztach zakupu i eksploatacji samolotów F-35A Lightning II. Zatwierdzenie tych danych otworzy drogę do zamówienia, poprzez międzyrządową umowę LoA.

W strukturach lotnictwa wojskowego Republiki Czeskiej F-35A Lightning II mają zastąpić obecnie używane samoloty bojowe Saab JAS-39C/D Gripen, które są leasingowane od Szwecji. Z całą pewnością decyzja o wyborze amerykańskich samolotów stanowi ważny sygnał dla regionu – dotychczas jednym klientem na F-35 w Europie Centralnej jest Polska, która zamówiła 32 samoloty tego typu. Ich dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku. Nie jest wykluczone, że zamówienie maszyn przez Republikę Czeską zapoczątkuje zacieśnienie współpracy wojskowej pomiędzy państwami.

Decyzja rządu w Pradze to kolejny sukces programu na terenie Europy. W ostatnich tygodniach umowę na zakup F-35A Lightning II zawarła ze Stanami Zjednoczonymi Szwajcaria, która dołączyła do rosnącej liczby klientów na powyższą rodzinę maszyn.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc