Zaloguj

XXIV MSPO. Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

XXIV MSPO. Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

XXIV MSPO. Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

MSPO to trzecie co do wielkości targi obronności w Europie, uznawane w branży za jedną z najważniejszych imprez międzynarodowych. W ciągu czterech dni (6-9 września 2016 r.) swoje technologie zaprezentowało ponad 600 polskich i zagranicznych wystawców. Nowinki obejmowały nie tylko wyposażenie sił zbrojnych, straży granicznej i służb porządku publicznego, ale również rozwiązania komunikacyjne, informatyczne i ratownicze. W ramach MSPO odbyły się także konferencje prasowe producentów oraz panele dyskusyjne.

Punktualnie w południe Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz uroczyście otworzył kielecki salon przemysłu obronnego. Podkreślił znaczenie wystawy dla obronności kraju, gospodarki i światowego rozgłosu dla Kielc i regionu świętokrzyskiego. Wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek mówiła w przemówieniu, że targi obronne pozwalają rozwijać się miastu i regionowi, są filarem polskiego bezpieczeństwa. Odczytała też list od premier Beaty Szydło, w którym Prezes Rady Ministrów wyraziła dumę z polskiej myśli technicznej i obronnej, prezentowanej na targach w Kielcach. Następnie prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń zaprosił gości do zwiedzania rekordowej w tym roku wystawy zbrojeniowej i życzył owocnych rozmów handlowych. Po uroczystości otwarcia goście zwiedzili hale targowe, dłużej zatrzymując się przy wystawie Sił Zbrojnych RP.
Mateusz Morawiecki, Minister Rozwoju i Wiceprezes Rady Ministrów wraz z Wiceministrem Obrony Narodowej Bartoszem Kownackim oraz Podsekretarzami Stanu MON Tomaszem Szatkowskim i Wojciechem Fałkowskim, przedstawicielami sił zbrojnych i przemysłu wzięli udział w konferencjach dotyczących kluczowych dla polskiej obronności tematów, takich jak „Priorytetowe kierunki modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2019”, oraz „Możliwości zaangażowania podmiotów należących do  Polskiej Grupy Zbrojeniowej  w realizację priorytetowych zadań w zakresie modernizacji technicznej  Sił Zbrojnych RP”.

Odrzutowe samoloty bojowe

Pomimo, że w „Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” nie znalazło się pozyskanie 48 odrzutowych samolotów bojowych dla zastąpienia 32 samolotów myśliwskich MiG-29 i 32 samolotów myśliwsko-bombowych Su-22 (wcześniej planowano zakup w ich miejsce 48 używanych samolotów F-16, z pakietem modernizacyjnym) i nie ma ich w „Priorytetowych zadaniach w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2019”, to kwestia pozyskania 48 odrzutowych samolotów bojowych, dla wsparcia 48 samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb jest nadal aktualna.
Świadczą o tym polskie potrzeby obronne mówiące o konieczności posiadania 100-120 odrzutowych samolotów bojowych: 6 eskadr lotniczych, z 16 samolotami bojowymi każda (plus 8 dodatkowych maszyn tego typu dla komponentu przeszkolenia operacyjnego) i 1 eskadra z 16 uzbrojonymi samolotami szkolno-bojowymi (plus 12 takich maszyn szkolnych, bez możliwości przenoszenia lotniczych środków bojowych). Obecnie liczba ta, po redukcji stanu samolotów myśliwsko-bombowych Su-22 z 32 do 16 nie jest już dotrzymywana, ale to nie wszystko.
Jeśli wziąć pod uwagę, że pozostawione w eksploatacji samoloty myśliwsko-bombowe Su-22 nigdy nie zostały zmodernizowane (przeszły jedynie drobne doposażenie) i w związku z tym nie dysponują nowoczesną awioniką oraz nie przenoszą kierowanego uzbrojenia lotniczego (wcześniej posiadane pociski rakietowe ostatecznie utraciły swój resurs eksploatacyjny kilka lat temu), to liczba odrzutowych samolotów bojowych zdolnych do działań operacyjnych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP wynosi tylko 80. Su-22 mogą być traktowane jedynie jako samoloty szkolno-bojowe, wykorzystywane w procesie szkolenia pilotów samolotów myśliwskich MiG-29 (co czyni szkolenie tańszym) oraz zdolne do udzielenia wsparcia lotniczego siłom lądowym i morskim, jednak w ograniczonym zakresie (za pomocą bomb swobodnie spadających, niekierowanych pocisków rakietowych i uzbrojenia artyleryjskiego).

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc