Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na dostawy systemu Carl-Gustaf M4 do Polski wchodzi w życie

Fot. Saab

7 czerwca szwedzki koncern Saab poinformował, że umowa (zawarta w marcu bieżącego roku) na dostawy systemu Carl-Gustaf M4 do Polski wchodzi w życie.

Jak ujął to, w swoim komunikacie, Saab – wszystkie warunki umowy zostały spełnione. Oznacza to, że formalnie kontrakt przechodzi do realizacji, a jego wartość (około 5 mld PLN) zostanie odnotowana w sprawozdaniach finansowych szwedzkiego producenta.

Przypomnijmy, podczas spotkania ministrów obrony Polski i Szwecji, które miało miejsce w Gdyni doszło do podpisania kontraktu na dostawę do Wojska Polskiego wielozadaniowych granatników Saab Carl-Gustaf M4. Jak wskazuje komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej, opublikowany w mediach społecznościowych, przedmiotem umowy jest dostawa „kilku tysięcy granatników i kilkuset tysięcy sztuk amunicji”. Dodatkowo mowa o celownikach FCD558 oraz szerokiego wachlarza amunicji – przeciwpancernej, odłamkowo-burzącej, przeciwpancerno-odłamkowej, burzącej, wielofunkcyjnej, dymnej, oświetlającej, szkolnej, treningowej oraz ćwiczebnej. Poza tym Saab ma dostarczyć pakiety szkolno-logistyczne oraz dokumentację techniczną. Jak wskazuje szwedzki producent, całość dostaw ma zostać zrealizowana w latach 2024-27.

Nowa broń zastąpi dotychczas używane granatniki rodziny RPG-7 i będzie stanowić kolejny element modernizacji Wojska Polskiego w zakresie możliwości zwalczania pojazdów oraz umocnień przez piechotę. W ostatnich latach zakupy obejmowały m.in. kierowane pociski przeciwpancerne Rafael Spike, Lockheed Martin FGM-148 Javelin oraz jednorazowe granatniki Nammo M72. Jednocześnie, biorąc pod uwagę skalę zamówienia, Polska stanie się jednym z największych użytkowników systemu Carl-Gustaf na świecie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc