Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza partia granatników Carl-Gustaf M4 w rękach Estończyków

Saab dostarczył Ministerstwu Obrony Estonii pierwszą partię 300 granatników Carl-Gustaf M4, które stanowią element modernizacji sił obronnych tego kraju. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

9 grudnia Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało, że Saab dostarczył do tego kraju pierwszą partię (300) granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf M4. Powyższy krok rozpoczął proces modernizacji sprzętu tej klasy eksploatowanego przez Siły Obronne Estonii.

Zgodnie z komunikatem resortu obrony, wersja M4 będzie zastępować granatniki Carl-Gustaf starszej generacji (M2 i M3), które znajdują się obecnie na wyposażeniu estońskich żołnierzy. Co godne podkreślenia, zamówienie zostało złożone wspólnie przez Estonię oraz Łotwę - kontrakt podpisano w maju 2020 roku. W marcu bieżącego roku został on rozszerzony o kolejną partię granatników wraz z amunicją. Na ich mocy Estończycy odbiorą około 550 sztuk granatników Carl-Gustaf M4.

Produkowany przez koncern Saab Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości oraz długoletnich doświadczeń systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc