Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie wsparcie dla zrzutów pomocy w Strefie Gazy

Fot. Ambasada RP w Ammanie

29 kwietnia Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ammanie, stolicy Jordanii, poinformowała, że polski rząd przekazał (z zasobów Ministerstwa Obrony Narodowej) sprzęt niezbędny do realizacji zrzutów z pomocą humanitarną w Strefie Gazy.

Transportem lotniczym (na pokładzie samolotu C-130E Hercules) dostarczono do Jordanii 711 kompletów spadochronów, które mają zostać wykorzystane do zrzutów pomocy humanitarnej realizowanych przez inne państwa. Jak wskazuje strona polska, wartość przekazanego sprzętu to 871 tys. PLN. Prośba o dostarczenie spadochronów przyszła ze strony jordańskiej i została pozytywnie rozpatrzona w kwietniu bieżącego roku.

Ze względu na sytuację humanitarną, wynikającą z działań operacyjnych w Strefie Gazy od października ubiegłego roku, społeczność międzynarodowa zorganizowała operację zrzutu pomocy humanitarnej z wykorzystaniem wojskowych samolotów transportowych. W operacji uczestniczą m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Jordańczycy, Indonezyjczycy. Tylko amerykańskie lotnictwo zrzuciło około 1110 ton pomocy – palety z żywnością oraz innymi środkami zrzucane są z samolotów transportowych.

Polskie lotnictwo transportowe brało udział, w październiku ubiegłego roku, w ewakuacji polskich obywateli znajdujących się na terenie Izraela po wybuchu intensywnych walk w regionie. Do tego wykorzystano m.in. samolotów transportowych Lockheed Martin C-130E Hercules oraz Airbus C-295M.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc