Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

28 Abramsów ma dotrzeć do Polski w 2022 roku

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w 2022 r. do Polski trafić ma 28 pierwszych czołgów Abrams. Z wozami w wersji tożsamej z planowaną do zakupu zapoznali się oficerowie z DGRSZ goszczący w Stanach Zjednoczonych. Fot. DGRSZ

1 grudnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w 2022 roku dotrze do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams. Informację tę podano w związku z komunikatem o wizycie przedstawicieli DGRSZ w Stanach Zjednoczonych.

28 czołgów wystarczy, wg obecnych etatów pododdziałów pancernych, na sformowanie dwóch kompanii. Nie wiadomo, w którym kwartale roku trafią do Polski Abramsy, ani czy będą to już czołgi „polskie”, tj. z puli 250 wozów, które wg deklaracji przedstawicieli polskiego rządu mają zostać zakupione za ponad 23 mld PLN (choć wg niektórych wyliczeń ze względu na zmianę kursu PLN względem USD i inflację wartość ta może przekroczyć nawet 25 mld PLN), czy też będą to czołgi wydzierżawione tymczasowo w celach szkoleniowych (podobnie postąpił np. Irak, ale też chociażby Węgry podczas zakupu Leopardów 2 pozyskały niewielką liczbę wozów w starszej wersji niż docelowa). Jak będzie się układała pozostała część kalendarium dostaw ‒ również nie wiadomo. Być może poznamy ją w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy ma zostać podpisana umowa LoA w ramach FMS.

Jak wspomniano, DGRSZ podało informację o rychłej dostawie 28 wozów przy okazji udostępnienia informacji o wizycie pięciu oficerów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w w Stanach Zjednoczonych. Delegacja miała okazję zapoznać się m.in. z czołgami M1A2 SEPv3 w Fort Hood w stanie Teksas, gdzie stacjonuje 1. Dywizja Kawalerii. Amerykańscy żołnierze zaprezentowali Polakom czynności związane z obsługą techniczną czołgów, specjalistyczne narzędzia używane podczas jej prowadzenia itd., a także prace związane z codzienną obsługą czołgów oraz szkoleniem. Równolegle grupa polskich żołnierzy szkoli się w wykorzystaniu czołgów Abrams na polu walki w Orchard Combat Training Center w stanie Idaho.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “28 Abramsów ma dotrzeć do Polski w 2022 roku”

  1. Oby konkretne umowy wreszcie podpisano ( po wyczekaniu nieco na spadek kursu dolara) bo jak na razie to głównie domysły.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc