Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

II faza programu Wisła – LoR podpisany

Minister Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu LoR w sprawie zakupu 6 baterii systemu obrony powietrznej Patriot PAC-3+. Fot. Lockheed Martin

24 maja minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o podpisaniu formalnego zapytania ofertowego LoR (Letter of Request) w sprawie zakupu zestawów przeciwlotniczych Patriot w ramach II fazy programu Wisła.


Zgodnie z upublicznionym komunikatem mowa o sprzęcie dla sześciu baterii systemu wraz z radarami dookólnymi oraz zapasem pocisków. Podobnie jak w przypadku I fazy, zakup będzie realizowany poprzez federalną procedurę FMS – najprawdopodobniej amerykański Departament Stanu wyda zgodę do końca bieżącego roku, a ze względu na obecną sytuację w Europie Centralnej nie można wykluczyć przyspieszenia powyższej procedury. Zakup sześciu baterii oznacza, że mowa o dwunastu zestawach ogniowych, każdy obejmujący stację radiolokacyjną, stanowisko dowodzenia i kierowania ogniem, cztery wyrzutnie M903 oraz systemy łączności.

Przypomnijmy, międzyrządowa umowa LoA w sprawie zakupu dwóch pierwszych baterii systemu obrony powietrznej Patriot PAC-3+ wraz z systemem dowodzenia IBCS została zawarta w marcu 2018 roku – miała ona wartość 4,75 mld USD. Formalnie koncern Raytheon, główny realizator zamówienia, podpisał kontrakt z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczącym w umowie) we wrześniu 2018 roku – dostawy zamówionego sprzętu mają rozpocząć się w bieżącym roku. Co ważne, program zakłada szeroką kooperację przemysłową z podmiotami polskiego przemysłu obronnego.

Jak wskazał ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, w ramach II fazy programu Wisła przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “II faza programu Wisła – LoR podpisany”

  1. Tu niestety jesteśmy tak bezbronni i zapóźnieni, a i przemysłowo słabi na porządny offset, że trzeba na cito i z półki Patriota kupować.

  2. Słuszna uwaga gdyż pocisk niskokosztowy bardzo ważny w razie masowego ataku rakietowego, być może to będzie rozwinięcie Camm-ER, trzeba też pilnie zadbać o pełną licencję na produkcję armaty Bushmaster do wieży ZSSW-30.

  3. @Kiwi albo o transfer technologii pozwalający na opracowanie własnej armaty, automatycznej bądź napędowej, kal. 30 mm.
    Swoją drogą, jeśli produkujemy 35 mm armaty KDA na licencji Oerlikona, to czemu by nie pójść o krok dalej i nie pozyskać licencji także na armaty KCA kal. 30 mm.

  4. @Olek- nieźle pomyślane nie musimy się o wszystko prosić aby tylko korporacje i instutucje z USA łaskawie wydały zgody..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc