19 lipca Agencja Uzbrojenia poinformowała o uruchomieniu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie uzyskania informacji niezbędnych do przygotowania postępowania przetargowego dotyczącego zakupu 120 mm amunicji z pociskiem HE programowalnym przeznaczonym do czołgów Leopard 2PL.
Jak wskazuje upubliczniona informacja, potencjalni zainteresowani mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 16 sierpnia, a same konsultacje zaplanowano do 30 września. Agencja Uzbrojenia poszukuje pocisku, który powinien posiadać zdolność do niszczenia pojazdów lekko opancerzonych, celów znajdujących się za osłoną, umocnień betonowych, umocnień ziemnych, bunkrów oraz siły żywej; zapalnik powinien zapewnić zdolność do programowo wymuszonej eksplozji w jednym z trzech trybów (działanie natychmiastowe, z opóźnieniem, w powietrzu); zapalnik powinien być programowany przy wykorzystaniu szyny danych oraz urządzenia ACM (Ammunition Communication Module), które są zintegrowane w czołgach Leopard 2PL; konstrukcja powinna zapewnić eksploatację w czołgach Leopard 2PL z wykorzystaniem danych balistycznych zawartych w systemie kierowania ogniem tego czołgu bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję i budowę.
Konsultacje mają obejmować ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wojskowych wstępnie określonych wymagań, parametrów i funkcjonalności; sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego i szkolenia; oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania; wstępnie ustalenie terminów pozyskania; ustalenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym możliwości i warunków przeniesienia technologii produkcji oraz serwisowania do podmiotów polskiego przemysłu obronnego.
Modernizacja czołgów Leopard 2PL to jeden z kilku projektów zwiększenia potencjału sił pancernych Wojska Polskiego. Program zakładał modernizację do 142 wozów, jednak po przekazaniu Ukrainie 14 egzemplarzy Leopard 2A4, liczba planowanych do przebudowy zmniejszona została do 128 sztuk. Spośród nich w linii znajduje się około 60.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Powinniśmy. wreszcie zadbać o dynamiczny rozwój własnej produkcji nowoczesnych pocisków czołgowych i artyleryjskich w Polsce oraz zwielokrotnić potencjał produkcyjny tejże amunicji. To absolutny priorytet biorąc pod uwagę doświadczenia z wojny na Ukrainie i tutaj nie powinno się szczędzić środków na badania, rozwój i inwestycje w krajowy potencjał amunicyjny bo to podstawa bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, trzeba też maksymalnie uprościć wszelkie procedury aby biurokracja nie blokowała badań nad rozwojem rodzimego uzbrojenia tak jak to ma miejsce dotychczas