Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WZ1: próby poligonowe rakiety suborbitalnej [WIDEO]

Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána na wysokość 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg. Fot.: WZL1

Projekt trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych realizowany przez konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”) rozpoczęto w 2020 roku. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána na wysokość 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg.

Dzięki badaniom przeprowadzonym na poligonach pozyskano niezbędne informacje dotyczące lotu  samej rakiety testowej jak i pracy poszczególnych jej podsystemów. W rezultacie przeprowadzonych badań i analiz, wyodrębniono elementy niewymagające dalszych prac (np. struktura rakiety, działanie  elementów logicznych) oraz obszary wymagające dalszego rozwoju.


Warto podkreślić, że wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych zgodziły się z pomiarami zrealizowanymi podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego spełniły postawione założenia.

- Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego. - mówi Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1.

Specjaliści zaangażowani w realizację projektu kontynuują obecnie intensywne prace w ramach kolejnych zadań związanych z optymalizacją konstrukcji i systemów. W efekcie wczesną jesienią planowane są kolejne próby rakiety testowej 105mm, poprzedzone startami rakiety hybrydowej, które mają na celu weryfikację demonstratorów systemu odzyskiwania oraz lokalizatorów. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. to nowoczesna firma stawiająca na innowacyjne  rozwiązania technologiczne.

W Spółce realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów w obszarze B+R. Przykładem może być budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum  Badań Nieniszczących oraz realizacja projektu Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej. Obie inicjatywy mają ogromny potencjał. Pierwsza z nich jest w fazie końcowej natomiast projekt rakiety przechodzi przez kolejne etapy. W tym przypadku widoczne są już namacalne efekty pracy ekspertów. Niebawem zostanie stworzona, dla różnych podmiotów, możliwość prowadzenia badań na dużych wysokościach. W ten sposób Spółka wspiera rozwój polskiej myśli naukowej.

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “WZ1: próby poligonowe rakiety suborbitalnej [WIDEO]”

  1. no rakieta jak się patrzy na pokazy w Łebie.. dalekie to do czegokolwiek .. trójstopniowość .. jaka trójstopniowość .. obłęd .. to trzeba było dofinansować projekty Bursztyna, czy Peruna.. a tu modelarstwo.. no super..

  2. Bardzo dobre wiadomości. Tak program rakietowy powinien być jednym z priorytetów do realizacji także dla naszych decydentów z MON pod kątem opracowania suwerenności w produkcji
    własnych rakiet dla systemów przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu w przyszłości.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc