Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WZL1: kolejne testy Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej

Fot.: WZL1.

Przeprowadzono kolejne testy poligonowe Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, która jest opracowywana przez konsorcjum składające się z Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. (lider konsorcjum), Wojskowego Instytut Technicznego Uzbrojenia oraz Zakładu Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o.

Fot.: WZL1

Informację o przeprowadzeniu kolejnych testów poligonowych rakiety 20 czerwca br. upubliczniły WZL1. Z udostępnionego materiału wynika, że obejmowały one m.in. start rakiety. Obserwował je m.in. prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek.

Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna, opracowywana przez konsorcjum z WLZ1 w roli lidera, będzie przeznaczona do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną (powyżej tzw. linii Kármána, czyli wysokości 100 km) linii ładunków badawczych o masie do 40 kg. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (wartość dotacji to 23,6 mln zł).

Celem projektu jest wyprodukowanie demonstratora rakiety oraz przeprowadzenie pomyślnego lotu próbnego, podczas którego przekroczona zostanie linii Kármána. Projekt – co istotne – zakłada też opracowanie silnika rakietowego na paliwo stało o impulsie przekraczającym 1 000 000 Ns.

Fot.: WZL1.

WZL1, które występują w roli lidera konsorcjum realizującego projekt, odpowiadają także za produkcję podzespołów rakiety. Dla łódzkiej spółki to szansa na pozyskanie nowych kompetencji, które będą mogły być wykorzystane w ekspansji działalności przedsiębiorstwa na sektor kosmiczny. Realizując projekt, zakłady zdobywają też doświadczenie w zakresie systemów nośnych, które będzie mogło być następnie wykorzystane w innych przedsięwzięciach.

– Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego – w sierpniu ub.r., podczas pierwszych testów poligonowych rakiety mówił prezes zarządu i dyrektor generalny WZL1 Marcin Nocuń.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “WZL1: kolejne testy Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej”

  1. Jaki cel może mieć wystrzeliwanie jakichkolwiek ładunków poza linię Karmana?
    Jakieś specyficzne testy badawcze?

  2. Najwyższy czas aby rozwijać się w tym kierunku.
    Bardzo ważne jest aby opracować polskie technologie rakiet o zasięgu ponad 100 km i obowiązkowo wykorzystać to do opracowania i masowej produkcji własnych pocisków rakietowych dla artylerii a także napędów dla rakiet przeciwlotniczych znacznie dalszego zasięgu niż ppzr Piorun. Budowanie samodzielności w budowie systemów rakietowych to musi być jeden z priorytetów

  3. Zdzicho, tu chodzi bardziej o nabycie kompetencji. A rakiety zdolne do lotów na taką wysokość mogą być wykorzystane do zwalczania rakiet balistycznych poza atmosferą. Lub do opracowania własnych rakiet krótkiego zasięgu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc