Zaloguj

WZL1 i Lockheed Martin budują nowy zakład w Dęblinie

W Dęblinie powstanie fabryka, w której produkowane będą elementy do pocisków PAC-3 MSE wybranych jako uzbrojenie polskich zestawów Patriot. Nowy zakład zbudują Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. oraz koncern Lockheed Martin.

To realizacja porozumień przemysłowych i umów offsetowych podpisanych z firmą Lockheed Martin w związku z programem obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. W przyszłym roku, po zakończeniu budowy, w nowym obiekcie o powierzchni 3000 metrów kwadratowych ma zostać zatrudnionych około 20 polskich pracowników.

Firmy WZL1 i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę w 2018 roku na mocy umowy offsetowej podpisanej przez LM ze Skarbem Państwa RP. W ramach umowy offsetowej Lockheed Martin będzie współpracować z WZL1 w zakresie produkcji i kwalifikacji komory kontenera startowego pocisku PAC-3 MSE.

- Ten program jest kamieniem milowym w obecnych i przyszłych relacjach z firmą Lockheed Martin – powiedział cytowany w komunikacie LM członek zarządu WZL1 i dyrektor oddziału w Dęblinie Bartłomiej Kacperczyk.

- Niecierpliwie czekamy na dalszą wspólną pracę nad programem Wisła, który jest jednym z kluczowych przedsięwzięć dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski w najbliższej przyszłości. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z koncernem Lockheed Martin także w innych programach – dodał Kacperczyk.

- Lockheed Martin od ponad 20 lat jest strategicznym partnerem polskiej obrony narodowej i przemysłu. Firma poważnie traktuje swoje zaangażowanie we wspieranie polskiej gospodarki poprzez inwestycje, tworzenie miejsc pracy i dzielenie się technologią - zapewnił dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Robert Orzyłowski.

- Jesteśmy dumni, że możemy wykazać nasze zaangażowanie we wspieranie polskiego zamówienia na pociski PAC-3 MSE poprzez znaczącą, partnerską współpracę przemysłową - taką, jak nasze relacje z WZL1 - dla której widzimy wiele wzajemnie korzystnych możliwości na przyszłość - powiedział.

Produkowane przez koncern Lockheed Martin pociski PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3, Missile Segment Enhancement) są głównym elementem przyszłego polskiego systemu obrony powietrznej.

Produkcję elementów wyrzutni i pocisków PAC-3 MSE oraz ich testy w Polsce przewidują umowy offsetowe podpisane w marcu ub.r. między Polską Grupą Zbrojeniową a producentem pocisków wybranych przez Polskę jako uzbrojenie baterii Patriot. Kilkanaście podpisanych wtedy kontraktów przewiduje również utworzenie centrum badań symulacji i testów pocisków, a także podniesienie poziomu obsługi samolotów i śmigłowców używanych przez polskie wojsko. Współpraca z LM ma także pozwolić na rozwijanie własnej konstrukcji pocisków rakietowych.

Zestawy Patriot wytwarzane przez amerykańską korporację Raytheon zostały kupione w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Międzyrządową umowę podpisano pod koniec marca 2018 r. Jej wartość wyniosła 4,75 mld dolarów (ponad 16 mld zł); z tej kwoty ponad 700 mln zł ma trafić do polskiego przemysłu. Umowie towarzyszy offset wartości 950 mln zł, z czego blisko 725 mln zł przypadło na firmę Lockheed Martin.

(Łukasz Prus/PAP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc