Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przyszły USCGC Calhoun zakończył próby morskie

Fot. Huntington Ingalls Industries

30 czerwca koncern stoczniowy Huntington Ingalls Industries poinformował, że dziesiąty kuter typu Legend, przyszły USCGC Calhoun (WMSL 759), zakończył stoczniowe próby morskie. W jego trakcie przetestowano systemy pokładowe.

Powyższa jednostka jest dziesiątą z serii kutrów powyższego typu. Kontrakt na jego budowę zawarto w grudniu 2018 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 23 lipca 2021 roku, a wodowanie 2 kwietnia 2022 roku. Do służby ma wejść w bieżącym roku i trafić do bazy w Charleston w Południowej Karolinie. Jest to drugi dodatkowy kuter typu Legend budowany dla US Coast Guard – bazowa umowa zakładała bowiem budowę jedynie ośmiu jednostek, które miały być wspierane przez mniejsze patrolowce. W latach 2015-2018 Kongres autoryzował zamówienie dodatkowych trzech spośród których w linii znajduje się USCGC Stone (WMSL 758). W ramach budżetu FY23 Kongres autoryzował zamówienie dwunastego – dotychczas nie doszło do podpisania kontraktu produkcyjnego.

Kutry typu Legend, pomimo mylącej klasyfikacji, są pełnomorskimi patrolowcami o wyporności 4500 ton i wymiarach 127×16×7 m. Dzięki swojej wielkości dysponują zapasami pozwalającymi na pozostanie na morzu przez około 75 dni. Z tego też względu realizują zadania patrolowe na wodach oceanicznych z dala od wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W powyższych działaniach wspierają siły US Navy oraz sojuszników z Azji i NATO. W strukturze US Coast Guard zastąpiły kutry typu Hamilton, które w większości (w latach 2011-2021) przekazano zaprzyjaźnionym państwom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc