5 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z BAE Systems Land & Armaments L.P. w sprawie zakupu i dostaw kolejnej partii armat automatycznych Mk 110, które zostaną zamontowane na amerykańskich jednostkach pływających.
Powyższa umowa obejmuje zakup trzech armat wraz z niezbędnymi instalacjami i wyposażeniem. Kontrakt ma zostać zrealizowany do maja 2024 roku i ma wartość 26 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, 76% prac będzie prowadzonych w zakładach BAE Systems w Karlskodze w Szwecji, gdzie mieści się linia produkcyjna armat 57 mm Bofors Mk3 (w USA określanych jako Mk110). Powyższa umowa stanowi kontynuację zakupów, Departament Obrony sukcesywnie kupuje kolejne systemy artyleryjskie tego typu – ostatnie zamówienie miało miejsce w październiku 2020 roku i dotyczyło dwóch Mk 110. Podobnie jak w zeszłym roku, obecne zamówienie nie precyzuje na które okręty trafią armaty.
Produkowane przez korporację BAE Systems armaty Mk 110 są coraz popularniejszym systemem artyleryjskim w Stanach Zjednoczonych. Stanowią element uzbrojenia okrętów do działań przybrzeżnych US Navy typów Freedom i Independence, a także kutrów US Coast Guard typu Legend. W niedalekiej przyszłości liczba okrętów zwiększy się, gdyż Mk 110 trafią na kutry typu Heritage i fregaty typu Constellation.
Dotychczas BAE Systems dostarczył odbiorcom na całym świecie ponad 100 automatycznych armat Bofors 57 mm Mk3. W bieżącym roku to umowa z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych to przynajmniej drugi sukces marketingowy powyższego programu – w czasie XXIX MSPO przedstawiciele producenta ujawnili, że dodatkowy system artyleryjski został zamówiony przez służby porządku publicznego Republiki Federalnej Niemiec (na patrolowce typu Potsdam). Dodatkowo BAE Systems promował swoje rozwiązania w programie gruntownej modernizacji okrętów rakietowych typu Orkan w Polsce – niestety projekt został zawieszony.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu