Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Armaty morskie BAE Systems dla sił morskich Belgii i Holandii

Armata automatyczna Mk4 kalibru 40 mm na zmodernizowanym okręcie rakietowym typu Hamina, należącycm do Sił Morskich Finlandii. Fot. Merivoimat

BAE Systems zostało wybrane na dostawcę 12 armat Bofors Mk4 kalibru 40 mm dla marynarek wojennych Belgii i Holandii w ramach programu Mine Counter Measures Vessels (MCMV). Firma stoczniowa Kership zainstaluje armaty w 12 niszczycielach min – sześciu dla Belgii i sześciu dla Holandii. Pierwszy okręt ma zostać dostarczony belgijskiej marynarce wojennej w 2024 r.Bofors 40 Mk4 to elastyczny, bardzo wszechstronny system uzbrojenia zaprojektowany do szybkiego reagowania w środowisku przybrzeżnym. Lekki i kompaktowy system armaty morskiej łączy duży zasięg i dużą szybkostrzelność, zapewniając niszczycielom min wyższy poziom obrony przed zagrożeniami z powierzchni, powietrza i brzegu.

„Bofors 40 Mk4 to wysoce zautomatyzowana armata morska, która zapewni belgijskiej i holenderskiej marynarce wojennej znaczną siłę ognia i duży zasięg” – powiedziała Lena Gillström, dyrektor zarządzająca BAE Systems Bofors w Karlskodze w Szwecji. „Umowa zwiększa liczbę krajów europejskich korzystających z Bofors 40 Mk4 i odzwierciedla rosnące zainteresowanie tymi systemami w regionie”.

Bofors 40 Mk4 charakteryzuje się wysoką przeżywalnością i swobodą taktyczną na wszystkich poziomach konfliktu, posiada również zoptymalizowane typy amunicji, w tym efektywną kosztowo amunicję programowalną 3P. Możliwość automatycznej zmiany na różne typy amunicji gwarantuje wysoki poziom elastyczności walki w obliczu nowych zagrożeń, takich jak bezzałogowe statki powietrzne.

Armata morska Bofors 40 Mk4 to najnowsza generacja w rodzinie uzbrojenia kalibru 40 mm i jest używana przez liczne marynarki wojenne i straże wybrzeża na całym świecie. System został ostatnio wybrany przez Finlandię, Szwecję i Wielką Brytanię.

Źródło: BAE Systems

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc