Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy kanadyjskiego programu CC-330 Husky

Fot. Military Aviation Reachout

30 września miłośnicy lotnictwa na Malcie upublicznili zdjęcia drugiego egzemplarza samolotu Airbus A330-200, który w zakładach Aviation Cosmetics Malta przeszedł proces naniesienia nowej, militarnej, powłoki malarskiej.

Jest to drugi egzemplarz A330-200, który został zakupiony przez władze kanadyjskie w czerwcu 2022 roku od International AirFinance Corporation. Podobnie jak pierwszy, także drugi A330-200 był wcześniej eksploatowany przez Kuwait Airways. Obecnie oba samoloty będą wykorzystywane wyłącznie do zadań transportowo-pasażerskich – zachowały pasażerską konfigurację kabiny ładunkowej, a także dysponują dużą powierzchnią ładowni. Ich pełna konwersja do roli wielozadaniowych maszyn transportowo-tankujących zaplanowana jest na przełom 2027-2028 roku.

Łącznie flota samolotów Airbus A330MRTT w strukturach kanadyjskiego lotnictwa wojskowego ma obejmować dziewięć egzemplarzy. Pięć spośród nich ma pochodzić z rynku wtórnego (łącznie ich zakup kosztuje 252 mln USD), a cztery kolejne będą fabrycznie nowe. W docelowej konfiguracji będą w stanie przekazywać paliwo poprzez oba systemy (giętki i sztywny), a także pełnić zadania transportu strategicznego. Dostawy w pełni skonfigurowanych samolotów rozpoczną się w 2027 roku. Co należy podkreślić, w produkcji fabrycznie nowych maszyn będą uczestniczyć także zakłady Airbus Poland, które produkują ościeżnicę drzwi ładunkowych, kable ekranowane oraz centropłat statecznika.

Poza dziewięcioma samolotami Kanada zamówiła także zestaw symulatorów, które mają pozwolić na realizację programu szkolenia personelu na terytorium kraju.

Kanada dołączyła do rosnącej liczby państw, które wykorzystują w roli platformy strategicznej samoloty Airbus A330MRTT. Co ciekawe, rząd w Ottawie zdecydował się na zakup używanych maszyn – ten zabieg znacznie ograniczył koszty samych platform. Należy bowiem pamiętać, że nalot w lotnictwie wojskowym jest mniejszy niż cywilnym. Podobne rozwiązanie zastosowała Hiszpania, a także (częściowo) Australia. Obecnie A330MRTT jest najpopularniejszą (pod względem liczby użytkowników) platformą wojskowego wsparcia strategicznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc