Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zgoda parlamentu na zamówienie czołgów Abrams przez resort obrony Rumunii

Rumunia prawdopodobnie stanie się drugim, po Polsce, użytkownikiem czołgów Abrams wśród europejskich państw NATO. Fot. US Army

17 maja Komisja Obrony, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Narodowego Izby Deputowanych Rumunii zatwierdziła wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej o zgodę na zakup 54 czołgów podstawowych M1A2 SEPv3 w Stanach Zjednoczonych.

Zakup 54 czołgów wraz z towarzyszącym im dodatkowym wyposażeniem, usługami, amunicją, jak również pojazdami wsparcia, ma wartość szacowaną na ok. 1 mld EUR (1,1 mld USD). Układ polityczny w rumuńskim parlamencie wskazuje na to, że nie powinno być większych problemów z uchwaleniem ustawy pozwalającej na rozpoczęcie formalnego procesu zakupu, w tym na jego sfinansowanie. Czołgi te pozwolą na przezbrojenie jednego z pięciu aktywnych batalionów czołgów, wyposażonych dziś w ok. 270 wozów. Forţele Terestre Române dysponują obecnie ponad 300 czołgami TR-85 i TR-85M1 Bisonul, a także zmagazynowanymi starszymi TR-850 i T-55. Obydwa typy rodzimych czołgów (TR-85 i TR-580) wywodzą się konstrukcyjnie z sowieckich T-55 z lat 50. Trudno uznać te pojazdy za nowoczesne, mimo modernizacji części TR-85 do standardu TR-85M1 w drugiej połowie lat 90. Wozy te wciąż dysponują jedynie litym stalowym pancerzem, a ich uzbrojenie stanowi 100 mm armata o bruzdowanym przewodzie lufy itd.

Harmonogram realizacji projektu wciąż nie jest znany. Oczywiście będzie on realizowany na bazie umowy międzyrządowej, w ramach programu Foreign Military Sales. Sfinansowanie zakupu (nie tylko tego ‒ Rumunia jest jednym z dwóch, obok Polski, najintensywniej kupujących uzbrojenie państw NATO) ma być możliwe dzięki zwiększeniu wydatków obronnych Bukaresztu do 2,5% PKB. Rumunia będzie drugim, obok Polski, użytkownikiem Abramsów wśród europejskich członków NATO. Jaki los czeka cztery pozostałe rumuńskie bataliony czołgów ‒ na razie nie wiadomo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc