Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bayraktary lecą do Rumunii

Fot. Baykar

25 kwietnia Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o podpisaniu umowy z turecką firmą Baykar Makina w sprawie zakupu trzech systemów bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 wraz z wyposażeniem dodatkowym.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, kontrakt o wartości 321 mln USD, został podpisany 20 kwietnia. Każdy zestaw ma obejmować sześć platform wraz z uzbrojeniem i stanowiskami kierowania i dowodzenia. Poza tym strona turecka ma realizować usługę szkolenia personelu oraz wsparcia logistycznego przez wstępny okres eksploatacji. Całość ma trafić do rumuńskich wojsk lądowych. Dzięki podpisaniu umowy Rumunia będzie drugim eksportowym użytkownikiem systemu TB2 wśród państw NATO – pierwszym jest Polska, której Siły Zbrojne odebrały już dwa z czterech zamówionych zestawów.

Kwestia zakupu przez Rumunię Bayraktarów została ujawniona 1 września ubiegłego roku, kiedy Ministerstwo Obrony tego kraju poinformowało o skierowaniu do parlamentu wniosku o uruchomienie procedury zakupowej. Co należy podkreślić, była ona prowadzona w trybie negocjacji z wybranym dostawcą. Na fali popularności, którą TB2 zdobył w czasie walk na Ukrainie, zainteresowanie konstrukcją wyrażają kolejne państwa NATO. Wśród nich można wymienić m.in. Albanię, Bułgarię, Łotwę, Litwę, Słowację, Węgry oraz Finlandię. Jednym z atutów tureckiego systemu jest fakt szybkich dostaw, a także brak ograniczeń eksportowych ze strony administracji amerykańskiej.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc