22 października rosyjskie media podały, że dzień wcześniej Wiceprzewodniczący Rady Ministrów i Przewodniczący Państwowego Komitetu Obrony Narodowej Kirgistanu Kamczybek Taszyjew ogłosił zakup bezzałogowych systemów powietrznych w Turcji i Rosji. W pierwszym przypadku chodzi o system Bayraktar TB2, a w drugim o Orłany-10E.
Sam zakup bezzałogowców przez Kirgistan nie podlega wątpliwości. Media z Rosji i Kirgistanu cytują wypowiedzi Taszyjewa, których udzielił już przy kilku okazjach, m.in. w państwowej telewizji Kirgistanu. Natomiast nie ma już zdecydowanego potwierdzenia, o jaki typ i liczbę BSP chodzi. BSP na pewno zostały zamówione w Turcji i Rosji, bo Taszyjew nie użył nazwy Bayraktar TB2. Turecka agencja informacyjna Anadolu jako pierwsza podała, że Kirgistan dołącza do grona użytkowników BSP Bayraktar TB2. Według Taszyjewa w Turcji na szkoleniu jest już pierwszy zespół przyszłych operatorów i techników z Kirgistanu. W przypadku zamówienia BSP w Rosji, to Taszyjew akurat potwierdził, że chodzi o eksportowy wariant BSP Orłan-10, ale liczby zakupionych zestawów też nie ujawnił (standardowo jeden zestaw liczy cztery bezzałogowce). Dostawcą Bayraktarów TB2 będzie ich producent, czyli turecka spółka Baykar. Natomiast dostawę Orłanów-10E na pewno zrealizuje Rosoboroneksport (producentem tych BSP jest spółka Spiecyalnyj tiechnołogiczeskij centr, STC, z Petersburga).
Zakupy BSP przez Kirgistan wpisują się w szerszą modernizację sił zbrojnych tego państwa, co wiąże się ze zmieniającą się sytuacją międzynarodową w regionie. Kirgistan importuje broń z Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a teraz także z Turcji. W jej przypadku zapewne współpracy politycznej towarzyszy też jakiś zakres współpracy wojskowej, podobnie jak w przypadku Rosji (Kirgistan należy do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – Organizacyja Dogowora o Kołlektiwnoj Biezopasnosti, ODKB). Kirgistan będzie drugą po Turkmenistanie środkowoazjatycką republiką poradziecką, która zacznie eksploatować BSP Bayraktar TB2, a trzecią w ogóle, pamiętając jeszcze o Azerbejdżanie.
W ten sposób Kirgistan zostanie najnowszym znanym importerem Bayraktarów TB2. Jeszcze 14 października agencja informacyjna Reuters podała, że najnowszymi użytkownikami Bayraktarów TB2 zostało Maroko z Etiopią. Reuters napisał, że Maroko pierwsze zamówione BSP odebrało jeszcze w maju br., natomiast Etiopia najpewniej jest na etapie świeżo złożonego zamówienia i czeka na dostawy. Natomiast o eksporcie Orłanów-10E wiadomo znacznie mniej. BSP Orłan-10 to rozpowszechniony w rosyjskim wojsku taktyczny BSP (promień działania 120 km, długotrwałość lotu maks. 16 h), służący głównie za środek rozpoznawczy artylerii (rozpoznanie celów, korygowanie ognia, podświetlanie celów naprowadzanym laserowo pociskom, najpewniej też rozpoznanie łączności). Natomiast wiadomo, że ich eksportowymi użytkownikami została Mjanma i Armenia (już po przegranej wojnie o Górski Karabach). Orłany-10 bojowo miały być też już użyte przez tzw. Libijską Armię Narodową marsz. polnego Chalify Haftara, wojska Republiki Środkowoafrykańskiej (w obu tych przypadkach być może z wynajętymi rosyjskimi operatorami) do walki z rebeliantami i terrorystami, a także przez Wenezuelę w trakcie granicznych potyczek prowokowanych przez reżim w Bogocie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu