Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na dostosowanie infrastruktury lotniskowej

Fot. Leszek Chemperek/CO MON

5 lipca 17. Terenowy Oddział Lotniskowy w Gdańsku poinformował o podpisaniu umowy z firmą Budimex S.A. w sprawie realizacji prac na terenie lotniska wojskowego w Mirosławcu w celu dostosowania jej do potrzeb systemu Bayraktar TB2.

Jak wskazuje jawna część, przedmiotem zamówienia jest dostosowanie jednego z budynków hangarowych na potrzeby systemu Bayraktar TB2. Umowa z wykonawcą została zawarta 18 czerwca i ma wartość 50 mln PLN. Oferta zwycięskiej firmy była jedyna, która wpłynęła do zamawiającego. Prace mają zostać zrealizowane do połowy sierpnia 2027 roku.

W maju bieżącego roku zakończono proces dostaw czterech zestawów Bayraktar TB2. Każdy z nich składa się z sześciu aparatów latających wraz z niezbędnym zestawem pojazdów wsparcia. Formalnie dla wszystkich macierzystą jednostką jest 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, aczkolwiek maszyny wykonują lotu operacyjne w innych częściach kraju w oparciu o dostępną infrastrukturę w rejonach wysuniętych.

Zakup Bayraktarów TB2 stanowi jeden z większych programów rozbudowy potencjału bezzałogowych aparatów latających eksploatowanych przez Wojsko Polskie. Poza nimi doszło do podpisania umowy na leasing dwóch (nieuzbrojonych) MQ-9A Reaper, a obecnie Agencja Uzbrojenia prowadzi negocjacje z General Atomics w sprawie zakupu partii bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian poprzez procedurę DCS. Uzupełnieniem całości ma być także zakup aparatów latających, które kryją się pod kryptonimem Gryf.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc