Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Relacje polsko-tureckie. Warszawa zacieśnia współpracę z Ankarą

Fot.: CO MON

 Relacje polsko-tureckie od wiosny 2020 roku są w pełnym rozkwicie. Polska kupuje w ramach pilnej potrzeby operacyjnej sprzęt, a pododdziały sojuszniczych armii przeprowadzają wspólne ćwiczenia. Z kolei w piątek, 14 października, w Warszawie gościł Hulusi Akara, minister obrony Turcji.

- Relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat historii. To relacje, które owocują dziś współpracą polsko-turecką, szczególnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także w ramach współpracy dwustronnej. Dowodem tej współpracy było podpisanie umów podczas wizyty pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji. Umów dotyczących współpracy, ale także nabycia od Turcji bezzałogowców – mówił min. Mariusz Błaszczak, nawiązując do zakupu bezzałogowych statków powietrznych TB-2 Bayraktar.

Tematem rozmów były dwustronne relacje wojskowe oraz współpraca w ramach NATO.

- Współpraca wojskowa odnosi się nie tylko do sprzętu wojskowego, ale także do ćwiczeń. Do wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich, do wspólnie organizowanych misji. (…) Umówiliśmy się, co do kolejnych ćwiczeń naszych żołnierzy, a więc oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy naszymi państwami – mówił minister.

Siły Zbrojne RP w 2020 roku rozpoczęło misję w Turcji. Polski Kontyngent Wojskowy działa w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. Głównymi zadaniami PKW Turcja jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO. Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Głównymi zadaniem kontyngentu, w którego skład wchodzi 80 żołnierzy i pracowników wojska oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B R1 Bryza. Obecną zmianą dowodzi kmdr por. pil. Sebastian Rak.

Z kolei od maja do września w Polsce stacjonowały tureckie samoloty wielozadaniowe F-16C/D z 161. Eskadry Bat, które stacjonowały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach wsparcia misji NATO Baltic Air Policing nad Litwą, Łotwą i Estonią.

Szef MON podkreślił, że w najbliższym czasie do Turcji zostanie wysłana delegacja, która ustali szczegóły dotyczące intensyfikacji współpracy polsko-tureckiej w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

- Umówiliśmy się także, co do tego, że niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji, tak, żeby zacieśnić relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwojem technik uzbrojenia, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy – dodał min. Błaszczak.

- Mamy wspólne zasady, wspólne cele i też pracujemy w ramach NATO. Jako sojusznicy dalej będziemy pracowali i rozwijali tę współpracę, żeby osiągnąć wyższe cele. Współpraca i spotkanie, które ostatnio odbyło się pomiędzy naszymi prezydentami było bardzo owocne, ze względu na to, że pewne ramy zostały zarysowane. Podczas tych spotkań podjęliśmy decyzje, że nasze delegacje będą się spotykały częściej, w ramach strategicznego partnerstwa, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy oraz misje wojskowe - podkreślił szef tureckiego resortu obrony.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Relacje polsko-tureckie. Warszawa zacieśnia współpracę z Ankarą”

  1. Od Turcji to możemy się z pewnością uczyć jak się powinno dbać o rozwój własnego przemysłu zbrojeniowego, wzrost eksportu uzbrojenia i systematycznie zwiększać niezależność w różnych systemach uzbrojenia.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc