Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Nowy” C-130H Hercules dostarczony Rumunii

„Nowy” C-130H Hercules dostarczony przez rząd Stanów Zjednoczonych Rumunii. Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii

14 grudnia Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bukareszcie odbyła się uroczystość odbioru średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules przekazanego Siłom Powietrznym Rumunii przez Stany Zjednoczone.

Maszyna została przebazowana lotem bezpośrednim ze Stanów Zjednoczonych, a jej transfer zrealizowano poprzez procedurę EDA. Z tego też względu rząd Rumunii opłacić jedynie koszt przeglądu technicznego, rozkonserwowania oraz przebazowania na terytorium swojego kraju. Maszyna w US Air Force nosiła rejestrację 74-2132, jest więc zdecydowanie starsza od pięciu C-130H Hercules, które trafią w najbliższych latach do Polski (obecnie w Stanach Zjednoczonych jest przygotowywany pierwszy z nich, który ma przylecieć do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy na przełomie 2021 i 2022 roku).

W przypadku Rumunii przegląd PDM połączony z wymianą powłoki malarskiej (samolot przyleciał w standardowym malowaniu oraz amerykańskimi znakami przynależności państwowej) ma zostać zrealizowany w zakładach ROMAERO S.A., które dysponują odpowiednimi kompetencjami w zakresie obsług samolotów C-130 Hercules.

Obecnie Siły Powietrzne Rumunii eksploatują pięć samolotów powyższego typu. Cztery z nich należą do wersji C-130B - zostały dostarczone w drugiej połowie lat 90. (także poprzez procedurę EDA). Co ciekawe, wcześniej były one oferowane Polsce. W 2007 roku wdrożono do służby pojedynczy egzemplarz C-130H Hercules, który został zakupiony z nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Włoch. Cała flota jest intensywnie eksploatowana w zabezpieczeniu mostów powietrznych pomiędzy Rumunią oraz obszarami stacjonowania sił zbrojnych tego kraju, a także jako wsparcie dla różnorodnych operacji pokojowych i humanitarnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc