Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

C-130H Hercules lecą do Polski

Minister Mariusz Błaszczak ogłosił podpisanie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczącej przejęcia pięciu samolotów C-130H Hercules. Fot. USAF

14 kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczącej przejęcia z nadwyżek sprzętowych US AIr Force pięciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules.

Maszyny trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i mają zwiększyć możliwości transportowe Sił Zbrojnych. Przylot pierwszego jest spodziewany w bieżącym roku. Wszystkie mają zostać przejęte poprzez procedurę EDA – maszyny są przejmowane za darmo. Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 14,3 mln USD za rozkonserwowanie i przygotowanie do przebazowania do Polski.

Zgodnie z danymi Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, oferta przekazania Polsce pięciu samolotów C-130H Hercules została wystosowana 28 marca 2019 roku. W kolejnych miesiącach rozpoczęły się żmudne negocjacje, nieoficjalnie głównym elementem spornym było miejsce przeprowadzenia remontów głównych samolotów - strona polska (bazując na doświadczeniach z C-130E Hercules) chciała, aby maszyny zostały przebazowane do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Ostatecznie tak się stanie.

Obecnie na składowisku AMARG w bazie Davis-Monthan w Arizonie znajduje się 60 samolotów C-130H Hercules pochodzących z jednostek US Air Force. Najstarszy z nich został wyprodukowany w 1974 roku, a najmłodszy w 1993. Egzemplarze przejęte przez Polskę wyprodukowano w 1985 roku, a służbę w US Air Force zakończyły w 2017 roku.

Co ważne wszystko wskazuje na to, że C-130H Hercules nie zastąpią obecnie eksploatowanych pięciu C-130E, a pozwolą na rozszerzenie możliwości transportowych jednostki w Powidzu. Cała piątka była w ciągu ostatnich lat systematycznie modernizowana i serwisowana siłami Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “C-130H Hercules lecą do Polski”

  1. Dobrze, że pozyskano te samoloty lecz ich wiek 36 lat jest dość poważny. Ważne jest aby zakłady lotnicze w Bydgoszczy rozwijały swoje kompetencje remontowe i obsługowe tego typu maszyn. Obecnie eksploatowane C-130E delikatnie mówiąc są już znacznie przestarzałe i wyeksploatowane dlatego też racjonalne wydaje się ich stopniowe wycofywanie zanim dojdzie do poważnych zdarzeń z powodów technicznych. Pozostaje jeszcze kwestia pozyskania kilku samolotów tankowania powietrznego dla naszej floty myśliwców i tutaj także można oprzeć się na platformie nowszej generacji C-130J Super Hercules. W najbliższych latach można się spodziewać modernizacji naszych mniejszych transportowców jakimi są CASA C-295M. Ciekawa jest także wersja C-295 AEW.

  2. 36-letnie samoloty słabo, z drugiej strony Harpia,Wisła,Miecznik,Narew, programy które wydają się ważniejsze, jedyny plus jaki widać to remonty w Bydgoszczy.

  3. Jedne z najlepszych samolotów
    Powidz wzbogaci sie o kolejne Herculesy 🙂 oby cieszyły oczy latem na niebie powidzkim i okolicach 🙂

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc