Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej systemów samoobrony Trophy do Abramsów

US Army wyda 280 mln USD na aktywne systemy ochrony pojazdu Trophy HV, w które ‒ w razie potrzeby ‒ zostaną wyposażone czołgi M1A2 SEPv2 (na zdj.) lub SEPv3. Fot. Andrzej Kiński.

7 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił, że korporacja General Dynamics Land Systems otrzymała kontrakt na dostawę aktywnych systemów ochrony pojazdu Trophy HV do czołgów rodziny Abrams.


Umowa ma wartość ponad 280 milionów USD. Postępowanie miało charakter przetargu otwartego, drogą internetową napłynęły dwie oferty. Zwycięską złożył GDLS, będący producentem czołgów rodziny Abrams. Liczba zamówionych systemów nie jest znana. Podczas zawierania umowy Pentagon był reprezentowany przez Dowództwo Kontraktów US Army. Z izraelskim systemem ochrony pojazdu Rafael Trophy HV zintegrowane są M1A2 SEPv2 i nowsze SEPv3. Czołgi z Trophy HV po raz pierwszy były prezentowane publicznie na jednym z polskich poligonów w 2018 r., również w Polsce miał miejsce debiut „wystawowy” ‒ miało to miejsce podczas MSPO 2021. Dotychczas US Army zamówiła ok. 350 zestawóe Trophy HV do Abramsów, co pozwolić ma na wyposażenie w te systemy czołgów należących do czterech pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT). Dostawy z zamówionych dotąd partii zostały już zakończone. Kolejne zamówienie na Trophy HV dla US Army może sugerować, że program amerykańskiego systemu tej klasy, realizowany przez korporację Lockheed Martin, boryka się nadal z problemami.

Trophy HV to najstarszy i najbardziej znany (a ponadto dotychczas jedyny z pewnością użyty bojowo oraz jedyny eksportowany) członek rodziny Trophy. Jego czujnikami są cztery stacje radiolokacyjne z aktywnymi antenami ze skanowaniem elektronicznym IAI Elta ELM-2133 WindGuard, zapewniające obserwację dookólną i wykrywanie nadlatujących pocisków w takim samym zakresie. System przetwarzania danych umożliwia klasyfikację rodzaju pocisku, a ponadto mogą być one zintegrowane także z efektorami soft-kill. Typowe dla Trophy HV efektory to przeciwpociski rażące cel za pomocą 30÷45 rozproszonych, formowanych wybuchowo penetratorów MEFP. W zmechanizowanych magazynkach wyrzutni mieści się od trzech do pięciu przeciwpocisków. Czas przeładowania wynosi dwie-trzy sekundy. Wyrzutnie mogą być chowane, a ponadto są częściowo ruchome w azymucie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Więcej systemów samoobrony Trophy do Abramsów”

  1. Rafael'a TROPHY to NIE JEST JEDYNYM izraelskim systemem ASOP, który został wyeksportowany. Holenderskie CV-90 to otrzymały (kontrakt ten jest teraz w trakcie realizacji) systemy ASOP ELBIT'u (poprzednio IMI Systems) "Iron Fist", w tej ich lżejszej wersji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc