Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System Trophy HV przetestowany na Leopardzie 2

Zakończono testy Leoparda 2A7A1 ‒ czołg ten wyposażono w aktywny system ochrony pojazdu Trophy HV. Fot. Rafael ADS

2 listopada Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało, że izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems we współpracy z niemiecką firmą Krauss-Maffei Wegmann przeprowadziła próby poligonowe aktywnego systemu ochrony pojazdu Trophy HV zamontowanego na czołgu Leopard 2.

Testy prowadzono we współpracy z BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, pol. Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych) oraz Dyrekcją Badań i Rozwoju Obronności (podlega MO Izraela). Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Rafael ADS, producenta systemu Trophy, wynik prób był pozytywny. Izraelska firma liczy na rozszerzenie współpracy z KMW, co może oznaczać próby zainteresowania systemem Trophy HV kolejnych użytkowników Leopardów 2, jak również może służyć wzmocnieniu pozycji firmy na rynku niemieckim (zaledwie 17 z planowanych ponad 300 Leopardów 2, które mają pozostawać w uzbrojeniu Bundeswehry, ma otrzymać Trophy HV).

Próby przeprowadzono na mocy umowy z lutego br. o wartości 25 mln EUR (de facto umowa ta jest fragmentem większego pakietu prac), które poza instalacją aktywnego systemu ochrony pojazdu obejmą m.in. wymianę podwozi na nowe. Tak zmodernizowane czołgi Leopard 2A6A3 otrzymają oznaczenie Leopard 2A7A1 ‒ powstanie ich łącznie 18, w tym prototyp. Ich modernizacja zakończy się w połowie dekady, co stanowi opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów ‒ zakładano bowiem wyposażenie w Trophy HV 44 czołgów do 2023 r., co obecnie jest nierealne. Więcej na temat modernizacji niemieckich Leopardów 2 w WiT 3/2021.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc