Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafael Sea Breaker - morski i lądowy system bojowy dalekiego zasięgu piątej generacji

Zdjęcia: Rafael

Firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. przedstawia Sea Breaker – autonomiczny, precyzyjnie naprowadzany pocisk rakietowy dalekiego zasięgu piątej generacji, który umożliwia wykonanie ataku o znaczącej skuteczności przeciwko różnorodnym celom morskim i lądowym o dużej wartości.

Sea Breaker to mnożnik sił morskich i jednostek artylerii, zaprojektowany, aby sprostać wyzwaniom współczesnej areny wojny, wykorzystujący dziedzictwo Rafaela w zakresie wysokiej klasy precyzyjnego uzbrojenia kierowanego.

Sea Breaker zapewnia chirurgiczne, precyzyjne uderzenia spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika z odległości do 300 km. Pocisk posiada zaawansowaną głowicę naprowadzającą ze zobrazowaniem w podczerwieni (IIR), idealną do zwalczania celów morskich i lądowych, stacjonarnych lub ruchomych, w zaawansowanych środowiskach antydostępowych (A2/AD) oraz na wodach przybrzeżnych lub śródlądowych, w tym archipelagach, jak również w przypadku starć, w których pociski rakietowe poprzedniej generacji naprowadzane radiolokacyjnie nie są skuteczne.

Sea Breaker może być wystrzeliwany z jednostek pływających różnej wielkości, od szybkich kutrów rakietowych po korwety i fregaty. Wersja lądowa jest centralną częścią systemu obrony wybrzeża, opartego na wysoce mobilnych wyrzutniach SPYDER firmy Rafael. Architektura baterii umożliwia wystrzeliwanie pocisków z wyrzutni operujących samodzielnie lub działanie jako rozwiązanie zintegrowane, z jednostką dowodzenia i kierowania (CCU) i różnymi czujnikami, w zależności od wymagań klienta.

Sea Breaker, wykorzystujący sztuczną inteligencję, realizuje głębokie uczenie i dopasowywanie scen oparte na dużych zbiorach danych – unikatową, sprawdzoną w walce technologię Rafaela, umożliwiającą automatyczną lokalizację celów (ATA) i automatyczne rozpoznawanie celów (ATR). System ma całkowitą zdolność operacyjną na arenach bez dostępu do sygnału GNSS (układów nawigacji satelitarnej), w każdych warunkach pogodowych. Pocisk jest odporny na działanie środków przeciwdziałania radioelektronicznego (ECM) i zakłócanie. Profil misji Sea Breakera umożliwia lot nad powierzchnią morza i lot profilowy na małej wysokości nad ziemią.

Latający z dużymi prędkościami poddźwiękowymi, Sea Breaker ma możliwość wielokierunkowego, zsynchronizowanego ataku z całej sfery, opartego na predefiniowanych planach ataku, zgodnie z punktami nawigacyjnymi, azymutem, kątem trafienia i wyborem punktu celowania, zapewniając wysokie prawdopodobieństwo powodzenia misji dzięki penetrującej głowicy odłamkowej o masie 113 kg, dzięki czemu pojedyncze trafienie jest wystarczająco skuteczne, aby zneutralizować okręt wielkości fregaty.

Łącze informacyjne pocisku umożliwia operatorowi podejmowanie decyzji i aktualizację danych taktycznych w czasie rzeczywistym. Pocisk posiada również możliwość przerwania lotu w dowolnym czasie i można za jego pomocą przeprowadzić ocenę strat i zniszczeń bojowych (BDA).

Źródło: Rafael.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rafael Sea Breaker - morski i lądowy system bojowy dalekiego zasięgu piątej generacji”

  1. Według rzecznika MON, trwają negocjacje z firmami Rayheon i Lockheed w sprawie wspólnej produkcji...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc