Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

C-Dome po raz pierwszy użyty w działaniach bojowych

Dwa wystrzelone z pokładu korwety Magen pociski Tamir zmierzają do celu. Warto zwrócić uwagę jak dużą „górkę” robią. Fot. Emanuel (Mannie) Fabian platforma X (Dawniej Twitter)

8 kwietnia miało miejsce pierwsze bojowe wykorzystanie najnowszego izraelskiego, morskiego systemu przeznaczonego do zwalczania środków napadu powietrznego Rafael C-Dome. Miejscem tego zdarzenia była reda portu Ejlat leżącego nad Zatoką Akaba.

Do przechwycenia obiektu powietrznego, który zdołał zbliżyć się tego izraelskiego miasta doszło przed północą 8 kwietnia. Z pokładu korwety Magen typu Sa’ar 6 wystrzelono wówczas dwa pociski rakietowe Tamir, wspomnianego już systemu C-Dome, z których oba zdołały dosięgnąć celu. Jak widać na nagraniu pierwszy z pocisków trafił cel bezpośrednio, podczas gdy drugi zdetonował poniżej, najprawdopodobniej w wyniku zadziałania zapalnika zbliżeniowego. Warto przypomnieć że C-Dome jest morską odmianą znanego i sprawdzonego w działaniach systemu Iron Dome. Siły Zbrojne Izraela (Cewa ha-Hagana le-Jisra’el lub Cahal) potwierdziły że alarm o zagrożeniu z powietrza ogłoszono chwilę po naruszeniu przez niezidentyfikowany obiekt powietrzny strefy powietrznej w pobliżu Ejlatu. Nie jest to pierwszy atak na to miasto, ostatni miał miejsce na początku bieżącego miesiąca, wówczas jednak samobójczy bezzałogowiec powietrzny zdołał dotrzeć do miasta i trafił w magazyn na terenie bazy morskiej Cahal. W bezpośredniej odległości zacumowanej tam korwety Magen. To ona prawdopodobnie była celem tego ataku. Wcześniej Ejlat był celem przynajmniej dwukrotnie w listopadzie ubiegłego roku oraz w marcu bieżącego roku.

Cahal dysponuje czterema korwetami typu Sa’ar 6. Legitymują się one wypornością pełną 1900 ton przy wymiarach 90x13,5x3,5 m. Te stosunkowo niewielkie okręty mają dwuwarstwową obronę przed środkami napadu powietrznego. W większej odległości od okrętu (do 60 Mm) cele zwalczane mogą być z wykorzystaniem pocisków systemu Barak 8 z 16 pociskami umieszczonymi wewnątrz dwóch ośmiokomorowych modułów na obrzeżach hangaru. Ich uzupełnieniem, przeznaczonym do zwalczania obiektów w odległości od 2,1 do 38 Mm jest system C-Dome z 40 gotowymi do odpalenia pociskami wewnątrz dziobowej wyrzutni VLS (4x10). Uzbrojenie ofensywne składa się z kolei z 16 kierowanych pocisków przeciwokrętowych IAI Gabriel V. Podstawowym system radiolokacyjnym jest z kolei pracujący w paśmie E/F (2-4 GHz), trójwspółrzędny radar IAI Elta EL/M-2248 MF-STAR. Jego zespół antenowy składa się z czterech anten ścianowych przy czym trzy z nich wkomponowano w strukturę masztu przedniego a jedną (skierowaną ku rufie) w strukturę masztu rufowego.

Pociski Tamir naprowadzane są na cel z wykorzystaniem systemów optoelektronicznych, umożliwiają zwalczanie środków napadu powietrznego w odległości do 4 do 70 km. Pocisk ma długość trzech metrów przy średnicy 160 mm. Jego masa startowa wynosi 90 kg. Detonacja głowicy bojowej może następować w wyniku zadziałania zapalnika zbliżeniowego lub przy bezpośrednim trafieniu w cel. Jednostkowy koszt tego typu pocisku szacowany jest na 100 tyś USD, a część komponentów dostarczana jest przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon. Pierwsze udane testy systemu C-Dome z pokładu okrętu, którym była wówczas korweta Magen typu Saar 6, odbyły się pod koniec lutego 2022 roku (Pierwsze strzelania testowe systemu C-Dome z izraelskiej korwety [WIDEO]/ZBiAM.pl).

Po analizie dostępnego materiału można zwrócić uwagę na stosunkowo niewielką odległość jaka dzieliła okręt a zbliżający się obiekt (nie wiadomo czy jego celem była korweta czy też miasto). Można zadać pytanie czemu tak długo zwlekano z wystrzeleniem? skoro pociski Tamir legitymują się nawet 70 km? Dodatkowo na zamieszczonym zdjęciu wyraźnie widać jak dużą górkę te pociski wykonują co w przypadku przechwytywania obiektów poruszających się na niewielkiej wysokości może być problematyczne, marnowany jest bowiem czas. Taka górka zwiększa też martwy sektor ostrzału, który w przypadku Tamirów wynosi aż 4 km.

Udostępnione przez Cahal nagranie przedstawiające moment porażenia celu. Warto zauważyć że został on zniszczony już pierwszym pociskiem, który trafił obiekt bezpośrednio. Drugi zdetonowany został w wyniku zadziałania zapalnika zbliżeniowego. Źródło: OSINTdefender platforma X (Dawniej Twitter)

Moment przechwycenia widać także doskonale na nagraniu z kamery przemysłowej. Źródło: Emanuel (Mannie) Fabian platforma X (Dawniej Twitter)

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc