Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System Spyder obroni Republikę Czeską

25 września ministerstwo obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że resort podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Izraelem w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego Rafael Spyder. Ma on zastąpić obecnie eksploatowane zestawy 2K12 Kub. 

Według obecnych informacji, międzyrządowe porozumienie w sprawie zakupu może zostać podpisane w 2021 roku i mieć wartość około 370 mln euro. Czesi planują zakup czterech baterii, każda wyposażona w cztery wyrzutnie, stację radiolokacyjną, stanowisko dowodzenia i kierowania ogniem. Dostawy mają rozpocząć się w 2023 roku. Oferta Izraela była jedną z dziewięciu, które poddano ocenie - ważnym elementem była deklarowana współpraca przemysłowa, czeskie przedsiębiorstwa mają odpowiadać za około 30% wartości umowy.  

Zestawy Spyder mają pozwolić na zapewnienie ciągłej obrony wybranych obszarów kraju, w szczególności jednostek wojskowych i aglomeracji miejskich oraz strategicznych obszarów lądowych. Wyrzutnie są dostosowane do użycia pocisków Python 5 oraz Derby. 

Republika Czeska będzie pierwszym państwem NATO, który zakupi zestawy Rafael Spyder. Dotychczas system trafił do eksploatacji w Gruzji, Singapurze, Wietnamie oraz Indiach. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Rafael
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “System Spyder obroni Republikę Czeską”

  1. Tylko pozazdrościć jakości i szybkości procesu decyzyjnego... U nas będziemy jeszcze przez najbliższe kilkanaście lat pier...się z tym tematem...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc