Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Euronaval Online 2020: Rafael prezentuje morskie wersje Spike’a

Rafael

W trakcie wirtualnego salonu uzbrojenia morskiego Euronaval Online 2020 izraelski koncern Rafael przedstawił morskie wersje znanego systemu Spike - Naval Spike ER (Extended Range) i Naval Spike NLOS (Non-Line-of-Sight).


Spike to lekki pocisk do zwalczania celów powierzchniowych - morskich i lądowych. Do samonaprowadzania wykorzystuje system z kamerą cyfrową CCD i termowizyjną IIR oraz traker automatyczny zapewniające możliwość działania w dzień i w nocy. Odmiana Spike ER ma zasięg do 8 km, zaś Spike NLOS do 25 km. System, oprócz kierowanego optoelektronicznie pocisku, wykorzystuje lekką, kompaktową wyrzutnię stabilizowaną z ośmioma pojemnikami transportowo-startowymi i system kierowania ogniem. Ten ostatni może funkcjonować niezależnie, lub być w pełni zintegrowany z okrętowym systemem zarządzania walką. Ze względu na niewielkie rozmiary systemu można go instalować na szerokiej gamie platform morskich, nawet na większych łodziach hybrydowych (wyrzutnia czteroprowadnicowa).

Pociski mogą przenosić głowicę przeciwpancerną bądź penetrującą z wymuszoną fragmentacją. Ponieważ Spike ma dwukierunkowe bezprzewodowe łącze do przekazywania danych, cechuje się dużą elastycznością użycia, w tym możliwością gromadzenia informacji taktycznych w czasie rzeczywistym, zmiany celu w trakcie lotu, czy przerwania misji w razie konieczności. Oprócz zdolności atakowania celów ukrytych, Spike NLOS może zapewnić ocenę ich uszkodzeń.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem
  • HSW

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc